DUBAI – Vlada Dubaija saopštila je da je dobila deset milijardi dolara hitne pomoći od svog naftom bogatog susjeda Abu Dabija, koji je do sada odbijao da priskoči u pomoć, što će pomoći u plaćanju dugova posrnulog konglomerata “Dubai World”.

Prezaduženoj vodećoj državnoj investicionoj kompaniji "Dubai World" juče je isticao rok da vrati 4,1 milijardu dolara duga svoje poslovnice za nekretnine "Nakheel" nastalog na osnovu emisije islamskih obveznica. Ostatak novca biće iskorišten za otplatu dugova saugovaračima i isporučiocima "Dubai Worlda", kamata i operativnih troškova te kompanije u periodu dok ona ne postigne sporazum sa svojim povjeriocima, s kojima su pregovori u zastoju.

"Ova podrška obezbjeđuje finansije i stabilnu osnovu za nastavak procesa restrukturiranja", saopštio je "Dubai World".

Na sposobnost Dubaija i kompanije "Dubai World", koja je nedavno zatražila polugodišnju odgodu plaćanja dijela od 60 milijardi dolara duga, da plati dugove gleda se kao na ključni ispit povjerenja u taj emirat poznat po nevjerovatnim građevinskim projektima.

"Želimo da uvjerimo ulagače, kreditore, poslodavce i naše građane da će Vlada stalno raditi u skladu s tržišnim principima i međunarodno prihvatljivom poslovnom praksom. Naši najbolji dani tek dolaze", izjavio je predsjednik Vrhovnog fiskalnog komiteta Dubaija, šeik Ahmed al Maktum.

Investitori su odahnuli nakon vijesti da je Abu Dabi, najmoćniji emirat Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), priskočio u pomoć Dubaiju, jer je ona unijela nešto jasnoće u krizu koja je izbila krajem prošlog mjeseca. Glavni indeks berze u Dubaiju porastao je za deset odsto, a u Abu Dabiju za sedam procenata. Analitičari i investitori smatraju da će odluka Abu Dabija na kraći rok spriječiti produbljivanje krize.

Dubai je jedna od sedam visokoautonomnih državica koje čine UAE. Dok Abu Dabi ima ogromno naftno bogatstvo, susjedni Dubai ima sasvim malo tečnog zlata. Ipak, nudeći nevjerovatne graditeljske planove, Dubai je neumorno privlačio ulagače, što je dovelo do pretjerivanja koja su stvorila prenaduvani spekulativni balon. Jedan od najvećih pozajmljivača je sama razvojna poluga Vlade, konglomerat "Dubai World".

Uz ekstravagantne projetke kao što su vještačka ostrva i blještavi oblakoderi, po gradu su nikle međunarodne škole, ogranci multinacionalnih kompanija i luksuzni hoteli. Neke multinacionalne kompanije su Dubai odabrale za svoje sjedište gdje su direktori kompanija mogli da se vide uz holivudske zvijezde ili svjetske sportske veličine.

Uprkos ogromnoj ponudi, cijene nekretina u Dubaiju su godinama rasle, što je bio samo odraz dešavanja na tada poletnom tržištu nekretnina u SAD – pucanje balona, urušavanje cijena i izbijanja hipotekarne krize koja je gurnula svijet u najtežu recesiju u proteklih šest decenija. Kada je svjetska kriza zahvatila Dubai, cijene nekretnina u emiratu su pale za 50 odsto, a jeftini krediti na kojima je počivao dotadašnji rast su presušili.

To je značilo da će mnogi razvojni projekti ostati nezavšreni ili da će biti otkazani. Zvaničnici emirata su dosad govorili da Vlada Dubaija neće biti odgovorna za dugove "Dubai Worlda", koji se cijene na ukupno 80 milijardi dolara, ali mu je, ipak, priskočila u pomoć strahujući za budućnost privrede cijelog regiona.

Izvor Agencije