Euforična atmosfera na globalnim dioničkim tržištima nastavlja se i u ovoj godini, pa je veljača bila najbolji mjesec za američke dionice od 2011. godine, a slično je i s njemačkim DAX-om.

Piše: Milan Senjanović, rukovodilac Front Officea, Hypo Alpe-Adria-Invest d.d. Zagreb

Poprilično euforična atmosfera na globalnim dioničkim tržištima nastavlja se i u ovoj godini, pa je tako veljača bila najbolji mjesec za američke dionice još od 2011. godine, s porastom tržišta od otprilike 5%. Prednjačile su dionice iz sastava indeksa NASDAQ, koji je u proteklom mjesecu porastao za 7,1%, približivši se tako svojoj rekordnoj razini iz ožujka 2000.

Indeksi S&P 500 i Dow Jones su nakon lošeg izdanja tijekom siječnja u veljači dosegnuli povijesno najviše razine, a sličan slučaj je i s njemačkim indeksom DAX, koji raste od početka godine i također je u veljači dosegnuo povijesni rekord.

Posljedica je to naravno u prvom redu očekivanja početka programa otkupa obveznica od strane Europske središnje banke, koji upravo kreće i putem kojeg će se na europsko novčano tržište mjesečno slijevati 60 milijardi eura, najmanje do rujna sljedeće godine.

Nafta i povećanje potrošnje

Očekivano povećanje referentne kamatne stope u Sjedinjenim Američkim Državama koje bi se trebalo dogoditi tijekom ove godine ne bi trebalo imati negativan utjecaj na tržišta kapitala u cjelini, jer će biti polaganog tempa. Uz pozitivne poslovne rezultate kompanija, vjetar u leđa dioničkim tržištima daju i pozitivni gospodarski pokazatelji.

Tako je američki BDP u proteklom kvartalu zabilježio porast od 2,2%, nešto manje nego su analitičari očekivali, ali i takva stopa rasta ukazuje na održivi oporavak i rast najveće svjetske ekonomije. Poseban doprinos rastu ekonomije dala je i potrošnja stanovništva, koja predstavlja najveći dio američkog bruto društvenog proizvoda.

Njen porast u odnosu na prethodni kvartal je iznosio 4,2%, te je kod tog rasta primjetan pozitivan utjecaj pada cijena sirove nafte na kretanja u najvećem svjetskom gospodarstvu. Cijene nafte su se trenutno stabilizirale na dosegnutim niskim razinama, te je prema predviđanjima analitičara moguće očekivati da se neko vrijeme tu i zadrže, što će štetiti velikom broju kompanija koje se bave eksploatacijom nafte, ali kao što se vidi, koristiti povećanju potrošnje stanovništva.

Pozitivni znakovi došli su i s tržišta rada, gdje se stopa nezaposlenosti i dalje smanjuje te se kreira sve više poslova. Zanimljiv je i podatak da je američka ekonomija tijekom protekle godine stvorila najveći broj radnih mjesta u posljednjih petnaest godina. Naravno, nisu svi sektori zabilježili isti intenzitet oporavka, pa je tako najviše radnih mjesta stvoreno u sektoru socijalnih usluga (njega, asistencija u domaćinstvu i slično), a najlošije su prošle državne službe, gdje je broj radnih mjesta smanjen kao posljedica poduzetih reformi.

Zanimljivo je spomenuti i građevinski sektor, koji je poznat kao izrazito cikličan. Taj sektor je, naime, zabilježio prosječni godišnji porast novootvorenih radnih mjesta veći od 4% u razdoblju od protekle tri godine, što ukazuje na kvalitetu oporavka kako tog sektora, tako i privrede u cjelini.

Što se Europe tiče, situacija na dioničkim kao i na obvezničkim tržištima je uglavnom slična kao i u SAD-u. Uz već spomenuti i više puta opisani početak programa otkupa obveznica, i gospodarski podaci upućuju na polagani, ali održiv oporavak europskog gospodarstva, kojeg predvodi njemačka ekonomija.

Euro na niskoj razini

Tako je europska ekonomija u posljednjem kvartalu prošle godine porasla za 0,3% što je u skladu s očekivanjima analitičara. Rast je u prvom redu rezultat povećane potrošnje stanovništva, ali i izvoza, koji je dodatno podržan slabijim eurom.

Zajednička europska valuta se trenutno nalazi na najnižim razinama još od 2003. godine, a opći je dojam da bi se slabljenje eura moglo i nastaviti prema paritetu s dolarom kada se ekspanzivna monetarna politika ECB-a zahukta, a FED definitivno krene s podizanjem kamatnih stopa.

Usporedno s tome, i europska dionička tržišta bi mogla nastaviti s dostizanjem povijesnih maksimuma u narednom razdoblju. Naravno, s obzirom na dugo razdoblje rasta tržišta koje je iza nas, moguća je i veća volatilnost u nadolazećim mjesecima, ali generalni trend bi trebao ostati uzlazan. (Poslovni.hr)