SARAJEVO – “Elektroprivreda BiH” najveće je preduzeće u BiH po ostvarenom prihodu, vodeći izvoznik je “ASA Prevent Group” Sarajevo, dok je najveći investitor Raiffeisen banka.

To su rezultati tradicionalnog izbora "100 najvećih" mjesečnika "Poslovne novine", koji je okrunjen u Sarajevu ceremonijom uručenja priznanja najuspješnijim velikim, malim i srednjim preduzećima u BiH za ostvarene rezultate u prošloj godini. Rangiranje je obavljeno na osnovu upitnika, koji su dobrovoljno popunile i ovjerile svaka od obuhvaćenih firmi.

"Elektroprivreda BiH" je sa 944 miliona KM prihoda ubjedljivo najveća bh. kompanija, ostavivši iza sebe "ASA Prevent Group" sa prihodom od 610 miliona i "BH Telecom" sa 605 miliona KM. Najveći izvoznik je "ASA Prevent Group" sa vrijednošću izvoza od 287 miliona KM čime je pretekao dugogodišnjeg izvoznog lidera "Aluminij" Mostar, koji je plasmanom na inostrana tržišta vrijednim 259 miliona KM zauzeo drugo mjesto. Iza njih je ostao sarajevski "Energoinvest" sa izvozom vrijednim 198 miliona KM.

Najprofitabilnija kompanija u BiH i dalje je "BH Telecom" sa dobiti od 144,2 miliona KM, a slijede "Telekom Srpske" sa 102,6 miliona i "Elektroprivreda BiH" sa 61,9 miliona KM. U 2009. godini, prema rangiranju "Poslovnih novina", najviše su investirali Raiffeisen banka sa 262,1 milion KM, "Elektroprivreda BiH" sa 177,5 miliona i "BH Telecom", koji je uložio 140 miliona KM.

U kategoriji srednjih preduzeća najuspješniji je sarajevski "Bosnalijek", koji je sa 109,6 miliona KM prihoda osvojio prvo mjesto ostavivši iza sebe "Sarajevski kiseljak", čiji je prihod bio 69,2 miliona, i "Podravku" sa 66,3 miliona KM. "Bosnalijek" je i vodeći izvoznik među srednjim preduzećima sa 39,7 miliona KM, dok su drugi i treći "Mann+Hummel BA" Tešanj i "Metalno" Zenica sa 35 miliona, odnosno 18 miliona KM. Sarajevska farmaceutska kompanija osvojila je i nagradu za najprofitablinije srednje preduzeće sa dobiti od devet miliona KM, a za petama su mu "Sarajevski kiseljak" sa osam miliona i "Unitic" Sarajevo sa 3,9 miliona KM. Među srednjim preduzećima najviše su investirali "BBI Real Estete" Sarajevo 34,5 miliona KM, "Xella BH" Tuzla 15,7 miliona KM i "Hotel Tuzla" 15 miliona KM.

U kategoriji malih preduzeća najveći prihod imao je "TEM Mandeks" Široki Brijeg (5,6 miliona KM), a slijede "Mrkulić Company – Hotel Hollywood" Sarajevo (4,3 miliona KM) i "Aquarius" Banjaluka i "Aquarius Media" Sarajevo (4,1 milion KM). Prve tri male firme po izvozu su "TEM Mandeks" Široki Brijeg sa 2,4 miliona KM, "Adonis namještaj" Mostar sa 699.000 i "Artisan" Tešanj sa 679.000 KM. "TEM Mandeks" je najuspješniji i po ostvarenoj dobiti sa milion KM, a slijede "Mrkulić Company – Hotel Hollywood" Sarajevo sa 843.000 i vinarija "Vukoje" Trebinje sa 213.000 KM. Najveći investitori među malim preduzećima su "Mrkulić Company – Hotel Hollywood" sa 3,1 milion KM, "TEM Mandeks" sa 1,3 miliona KM i "Makart Hoteli" Čapljina sa 853.000 KM.

Specijalno priznanje "Srebrni pečat" za ukupne rezultate poslovanja, koji podrazumijevaju uspješnu privatizaciju, doprinos razvoju bh. privrede i zapošljavanju, te uvođenju novih tehnologija, dodijeljen je preduzeću "Xella BH" iz Tuzle.

Alena Ahmetspahić-Fočo, urednica "Poslovnih novina", kazala je da su zahvaljujući listi "100 najvećih" velike bh. kompanije protekle godine svrstane na svjetski poznate rang-liste. Pokrovitelj manifestacije, ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić, rekao je da početak ove godine budi nadu da se bh. privreda oporavlja od ekonomske krize, jer je većina ekonomskih pokazatelja pozitivna.

Top 3 po profitu (miliona KM)

    * 144,2 – "BH Telecom"

    * 102,6 – "Telekom Srpske"

    * 61,9 – "Elektroprivreda BiH"

Top 3 po izvozu (miliona KM)

    * 287 – "ASA Prevent Group"

    * 259 – "Aluminij"

    * 198 – "Energoinvest"

Izvor Agencije