BANJALUKA – Najveći dio imovine banjalučkog “Peveca” preuzele su mađarska i bh. poslovnica austrijske Raiffeisen banke, koje su od ovog tržnog centra po osnovu odobrenih kredita potraživale više od 28 miliona KM.

Raiffeisen banka je pored objekta na izvršnom ročištu u banjalučkom Osnovnom sudu, pred kojim se vodi stečajni postupak nad ovim tržnim centrom, postala vlasnik svih zaliha i neizgrađenog zemljišta u blizini "Peveca".

"Banke imaju obavezu da do 1. septembra unovče imovinu koja im je pripala", rekla je Mirjana Golić, stečajni upravnik u "Pevecu".

Ona vjeruje da će bankama biti u interesu da pokrenu osnovnu djelatnost "Peveca" i da postoji vjerovatnoća da će one pronaći novog kupca za banjalučki tržni centar.

Skupština povjerilaca "Peveca", koja je izabrana na jučerašnjem ročištu, prihvatila je plan likvidacije preduzeća i namirenja njegovih povjerilaca. Usvojenim planom likvidacije predviđeno je da stečajna masa "Peveca" vrijedna 7,8 miliona KM shodno procentu potraživanja bude raspoređena ostalim povjeriocima. U taj dio imovine, nakon izuzeća udjela koji je pripao bankama, ušli su neizgrađeno zemljište u Tuzli i oprema u Banjaluci. Golićeva je objasnila da je Skupština povjerilaca prihvatila njen prijedlog da na licitaciji zemljište u Tuzli ne bude prodato ispod 75 odsto njegove procijenjene vrijednosti, dok će oprema na prvom ročištu biti ponuđena po najnižoj cijeni od 75 odsto, dok bi u ponovljenom postupku prodaje taj prag bio snižen na 50 odsto njene procijenjene vrijednosti.

Ukupna procijenjena vrijednost banjalučkog "Peveca" iznosi 42 miliona, dok ukupna priznata potraživanja, banaka, više od 200 dobavljača i ostalih povjerilaca iznose oko 47 miliona KM. Golićeva je osporila čak 32 miliona KM potraživanja raznih dobavljača i institucija, a interesantno je da je morala da odbije i 40 miliona KM teško potraživanje bjelovarskog "Peveca" – osnivača istoimenog banjalučkog tržnog centra. Stečajna upravnica je objasnila da bjelovarski "Pevec" ne može imati status povjerioca, jer je on svoj banjalučki ogranak doveo u poziciju da ne može naplatiti svoja potraživanja.

Za neizmirene plate i doprinose 215 radnika banjalučkog "Peveca" potražuje 750.000 KM, a većina njih će imati prioritet u naplati.

"Nisam zadovoljan odlukom o likvidaciji preduzeća, jer sam se nadao da će ono ponovo početi da radi. Ako se to već moralo dogoditi dobro je što će radnici bar doći od svojih potraživanja", kaže Dejan Pejaković, predsjednik Sindikata banjalučkog "Peveca".

Stečajni postupak u banjalučkom tržnom centru otvoren je 26. novembra prošle godine nakon što je u ogromne probleme zapala njegova matična kompanija u Hrvatskoj. Do pokretanja stečajnog postupka u banjalučkom "Pevecu" došlo je samo 15 mjeseci nakon njegovog otvaranja. Hrvatski “Pevec” je banjalučku filijalu uložio 20 miliona evra.

Izvor Agencije