BANJALUKA – Bruto društveni proizvod (BDP) RS porastao je u prvom kvartalu ove godine za 0,5 odsto u odnosu na isti period lani, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS.

Rastu BDP-a najviše je doprinio sektor finansija i osiguranja koji je ojačao za 3,4 odsto, dok je u oblasti vađenja ruda i kamena, prerađivačkoj industriji, proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom i gasom, snabdijevanju vodom, upravljanju otpadom i djelatnostima sanacije životne sredine ostvaren rast od tri odsto.

S druge strane, BDP je smanjen u područjima stručne, naučne i tehničke djelatnosti, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti za 5,2 odsto, dok je u oblasti poljoprivrede, šumarstva i ribolova pad iznosio 2,1 odsto.

Direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori RS Pero Ćorić kaže da pokazatelji za prva tri mjeseca u neku ruku mogu biti zadovoljavajući s obzirom na okolnosti u kojima privreda posluje.

– Nadam se da zbog poplava koje su nas zadesile u maju neće doći do značajnijeg pada BDP-a, ali sve zavisi od toga kojom brzinom će biti sanirane posljedice te katastrofe – kazao je Ćorić.

On je istakao da je veoma bitno da firme koje su pretrpjele štetu u poplavama dobiju pomoć.

– U prvoj fazi je pomoć bila za stanovništvo, ali sada imamo nagovještaje da će Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS izaći sa uredbom na osnovu koje će pomoć dobiti i preduzeća koja su nastradala u poplavama – naglasio je Ćorić.

Kazao je da je, s obzirom na to da je u poplavama načinjena ogromna šteta, teško očekivati značajnije rezultate do kraja godine.

– Ali imperativ koji moramo postaviti je da BDP do kraja godine ne bude negativan. Ako se BDP zadrži na rastu od 0,5 ili jedan odsto, to će biti uspjeh. Bitno je kako ćemo se u ovom trenutku organizovati da se to bude što bezbolnije premošćeno – rekao je Ćorić.

Govoreći o šteti koju su preduzeća pretrpjela u poplavama, Pero Ćorić je rekao da su firme na području Banjaluke koje su prije poplava imale dobru proizvodnju i bile izvozno orijentisane relativno brzo prevazišle probleme.

– Onaj ko je radio i imao tržište, nastojao je da to tržište i zadrži i mnoga takva preduzeća su počela da rade. S druge strane, oni koji su i ranije imali problema, ne mogu tako brzo da se oporave – naglasio je Đorić. (Glas Srpske)