BEOGRAD – Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić i ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžija razgovarali su u Beogradu o konkretnim koracima za realizaciju memoranduma o razumijevanju između Srbije i BiH, koji uskoro treba da bude potpisan i definiše zajednički nastup na trećem tržištu.

Ljajić i Lagumdžija razgovarali su o mogućnostima unapređenja ekonomske saradnje dvije zemlje i zajedničkim projektima, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Istaknuto je da je posebno važna saradnja u oblasti turizma, odnosno potreba zajedničke turističke ponude za turiste iz udaljenih zemalja.

Lagumžija je prethodno u odvojenim susretima razgovarao sa predsjednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem, prvim potpredsjednikom Vlade i ministrom spoljnih poslova Srbije Ivicom Dačićem.

Na sastancima Lagumdžija je razmijenio mišljenja o projektno orijentiranoj saradnji dvije zemlje u svjetlu novog pristupa Evropske unije (EU) za zemlje zapadnog Balkana usmjerenog ka ekonomskom upravljanju, konkurentnosti i rastu, uz konkretizaciju daljnje saradnje, a u svjetlu predstojećeg skupa u Berlinu.

Također, razgovarano je o pripremama za skup ministara vanjskih poslova zapadnog Balkana i predstavnika EU, koji će biti održan u drugoj polovini septembra u Njujorku, na marginama zasjedanja Generalne skupštine UN-a, a čiji domaćin će biti Lagumdžija.

Zajednički je konstatirano da novi pristup EU predstavlja mogućnost i šansu za zemlje regiona da objedine zajedničke interese i osiguraju podršku kako za izgradnju nove, tako i za rekonstrukciju postojeće prometne i energetske infrastrukture, jer je ona prepoznata kao ključni faktor ekonomskog i socijalnog razvoja regije.

U tom kontekstu razgovarano je o projektima rekonstrukcije i modernizacije pruge Beograd – Sarajevo, preko Doboja, Tuzle i Zvornika, kao i projektima koji za cilj imaju osiguranje energetske sigurnosti zemalja regiona.

Tema razgovora bila je i prekogranična saradnja u svjetlu saniranja posljedica poplava koje su pogodile BiH, Srbiju i Hrvatsku, a za koju su na Međunarodnoj donatorskoj konferenciji u Briselu osigurana 41,4 miliona eura upravo za projekte prekogranične saradnje.

Naglašeno je da je uređenje korita rijeke Save s ciljem sprečavanja novih katastrofalnih poplava prioritetni projekat u interesu dvije zemlje.

Lagumdžija i sagovornici saglasni su u ocjeni da su poplave potvrdile činjenicu da ovakve nepogode ne poznaju granice, odnosno da je, uz napore pojedinačnih država, neophodno sagledavanje i planiranje zaštite od poplava na nivou riječnih slivova, te ukazali na potrebu za praktičnijim mehanizmima koordinacije, sprečavanja kriza i upravljanja krizom u slučajevima prirodnih katastrofa.

Također, Lagumdžija je sa visokim zvaničnicima Srbije razgovarao o mogućnostima i modalitetima za pospješivanje sveukupne ekonomske i trgovinske saradnje BiH i Srbije.

Lagumdžija je iskazao zadovoljstvo zbog činjenice da je Srbija drugi najznačajniji investitor u BiH, te nadu da će se takav trend saradnje nastaviti i u budućnosti.

Pozdravljene su i najave bh. kompanija da će investirati u Srbiju. Ocijenjeno je da je u obostranom interesu zaključivanje Memoranduma o razumijevanju o ekonomskoj saradnji na trećim tržištima, odnosno tržištima na kojima BiH i Srbija imaju dobro razvijenu mrežu političkih i privrednih veza. U tom kontekstu podržano je stvaranje zajedničkih konzorcijuma, kao i zajednički rad na promociji investicionih potencijala dvije države. (Agencije)