BANJALUKA – Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske /RS/ Radivoje Bratić rekao je da će, ukoliko se ne uklone bescarinske barijere sa Srbijom i Hrvatskom u prometovanju određenom vrstom roba, zajedničkim djelovanjem svih nadležnih institucija dva entiteta, na čelu sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, morati preduzeti odgovarajuće mjere.

Nakon sastanka u Banjaluci sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladenom Zirojevićem Bratić je na konferenciji za novinare rekao da Srbija u prvih šest mjeseci ove godine u spoljnotrgovinskoj razmjeni sa partnerima CEFTA ima suficit 788 miliona KM.

Bratić je rekao da Hrvatska kao mogući prijedlog bescarinskih barijera, na prijedlog svoje Privredne komore, govori o destimulaciji uvoza uvođenjem ciljnih dozvoljenih mjera iz domena tehničkog zakonodavstva, kontrola kvaliteta, standarda i inspekcijske kontrole.

On je rekao da apsolutno nisu tačne optužbe Hrvatske da BiH krši sporazum o slobodnoj trgovini, navodnim nelegalnom tranzicijom mlijeka jer se u tim optužbama ciljano ide na “Mlijekoprodukt” iz Kozarske Dubice.

Bratić je iznio podatak da je proizvođač piletine iz BiH u Srbiju morao da plati račun više od 1.000 evra radi kontrolnih nalaza.

On je rekao da resorno ministarstvo u saradnji sa drugima želi da se bori za što bolji položaj poljoprivrednih proizvođača uz striktno poštovanje CEFTA sporazuma.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević smatra da su sve osnovanije učestale pritužbe poljoprivrednih proizvođača u BiH koje se odnose na plasman njihove robe na tržište BiH i zemalja CEFTA.

“Te pritužbe su sve osnovanije i sasvim sigurno da će resorno ministarstvo imati dosta aktivnosti, kako bismo naše privrednike doveli u što ravnopravniji položaj kada je u pitanju spoljnotrgovinska razmjena poljoprivrednih proizvoda”, istakao je Zirojević.

On je rekao da je nakon stupanja na snagu Privremenog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i CEFTA sporazuma sektor poljoprivrede najviše izložen udaru i otvaranju tržišta.

Kaže da resorno ministarstvo svakodnevno ima kontakte sa privrednicima u BiH, u kojima nastoji artikulisati njihove zahtjeve i uputiti ih prema Savjetu ministara BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH kako bi bila korigovani postojeći i doneseni novi propisi radi poboljšanja njihovog položaja.

Zirojević je podsjetio da je resorno ministarstvo Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje BiH uputilo Nacrt zakona kojim se za 33 tarifne linije smanjuje carinska stopa, koji se neopravdano još od juna nalazi pred Upravnim odborom i pozvao ga da reaguje, pogotovo ako se ima u vidu činjenica da je pomenutim nacrtom zakona predviđeno smanjenje carinskih stopa za sirovine i repromaterijal.

Zirojević je sa Bratićem razgovarao o ponovnoj inicijativi poljoprivrednika za uvođenje takozvanog plavog dizela, na koje poljoprivrednici ne plaćaju akcizu niti putarinu.

Govoreći o trgovinskim odnosima BiH sa susjednim zemljama i primjeni CEFTA sporazuma, Zirojević je rekao da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u saradnji sa spoljnotrgovinskom komorom BiH i Privrednim komorama entiteta prije godinu dana sagledao slučajeve kršenja sporazuma o slobodnoj trgovini, uvođenju vancarinskih barijera i dostavilo spisak ministrima poljoprivrede i trgovine Hrvatske i Srbije.

“Još nema odgovora koji bi inicirali rješavanje ovog problema i o tome smo obavijestili generalni sekretarijat CEFTA u Podgorici. Nadam se da će 18. oktobra, na sastanku ministara zemalja potpisnica CEFTA, doći do konkretnih razgovora u cilju rješavanja mnogih problema”, zaključio je Zirojević.

Ukoliko se ni na sastanku u Podgorici ne riješe problemi u prometu određenih vrsta roba, Zirojević je rekao da će u saradnji sa entitetskim ministarstvima poljoprivrede i trgovine održati sastanak, na kojem će biti prisutni svi kontrolni inspekcijski organi BiH, kako bi razmotrili situaciju i mogućnosti da se eventualno djeluje po principu reciprociteta.

Izvor Agencije