BRISEL/BANJALUKA – Predstavnici Bosne i Hercegovine i Evropske unije koji razgovaraju o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju približili su u Briselu stavove i već na sljedećem sastanku može se očekivati konačan dogovor.

Po svemu sudeći, BiH je pristala na bescarinski uvoz iz Hrvatske, samo je ostalo pitanje o kojoj količini robe se radi, dok je s druge strane Evropa načelno prihvatila zahtjeve BiH o povećanju kvota za izvoz vina, ribe i šećera. Kada je u pitanju količina robe koja će u BiH, prije svega iz Hrvatske, ulaziti bez ikakve carine, one će biti određene na osnovu trogodišnjeg prosjeka i to onog od 2008. do 2011. godine, kada je po osnovu CEFTA Hrvatska u BiH uvozila robu bez plaćanja ikakvih dažbina.

„Još ništa nije potpisano, došlo je do određenog ublažavanja zahtjeva EU u smjeru faznog prilagođavanja. Jedan dio proizvoda ispod 20 tona je totalno izbačen, a načelno su prihvaćeni određeni zahtjevi delegacije BiH“, rekao je Miljan Erbez, član pregovaračkog tima BiH iz RS.

Kada su u pitanju kvote, tokom pregovora o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, Brisel je načelno prihvatio da se kvota za izvoz vina poveća za 24.000 hektolitara, ribe za 500 tona za pastrmku i šarana za 140 tona, a mogu se očekivati još neka povećanja za proizvode kao što su šećer, voće i povrće.

„Ispred RS upoznao sam delegaciju Evropske komisije da adaptacija po njihovim zahtjevima nije dobra za poljoprivrednike RS, a i cijele BiH. Ne možemo biti zadovoljni, nešto je urađeno, ali nije najbolje“, rekao je Erbez.

Inače, što se tiče samih pregovora između BiH i EU o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, dosta stvari je maglovito i još niko od zvaničnika nije detaljno objasnio o čemu se radi, šta se konkretno zahtijeva od BiH i koliko je to pogubno po poljoprivredu i prehrambenu industriju. Sve što se zna jeste da Evropa od BiH traži da dozvoli uvoz robe, prije svega iz Hrvatske, ali i ostalih članica EU bez ikakve carine, što će sasvim sigurno dovesti do ogromne štete u agrarnom sektoru BiH.

„Ništa još nije konačno dogovoreno. Razgovaramo i o zahtjevima BiH i nema dogovora ukoliko se dio naših zahtjeva ne prihvati. Razgovori se odvijaju u pravcu da će EU prihvatiti naše zahtjeve i već na sljedećem sastanku očekujem da završimo pregovore“, rekao je Hamdo Tinjak, šef Pregovaračkog tima BiH o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ističući da tačan datum novog sastanka nije dogovoren.

Zbog bescarinskog uvoza poljoprivrednici i privrednici spremni na bunu

Adaptacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju na način da se omogući bescarinski uvoz robe u BiH bila bi katastrofalna za domaće poljoprivrednike i prerađivačku industriju u Bosni i Hercegovini, poručili su njihovi predstavnici.

Iako nemaju potpune informacije o tome šta su predstavnici Bosne i Hercegovine i Evropske unije dogovorili na nedavno održanom sastanku, poljoprivrednici i privrednici tvrde da vlast i birokratija ne znaju šta znači omogućiti Hrvatskoj i EU da bez ikakvih carina uvoze u Bosnu i Hercegovinu. I pored toga naglašavaju da je veoma bitno koji će biti redoslijed, odnosno šta će se prvo „puštati“ u BiH, a što neće biti opterećeno carinama.

„Ako se već moralo popustiti Evropskoj uniji, onda treba insistirati na tome da prerađivački sektor mesa, voća i povrća ostane zadnji. Logično je prvo pustiti one stvari koje kod nas nisu puno razvijene. Recimo pileće meso može da ide odmah, jer je stalno bilo pod zaštitom i sada smo dovoljno razvili pilićarsku industriju da se možemo nositi s EU“, rekao je Nemanja Vasić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, dodajući da bi otvaranje granica u potpunosti napravilo pustoš u prerađivačkoj industriji BiH.

Inače predstavnici BiH i Evropske unije u četvrtak su približili stavove o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i, po svemu sudeći, BiH je pristala na bescarinski uvoz iz Hrvatske. Ostalo je samo pitanje o kolikim količinama robe se radi i koliko će trajati prilagođavanje na „tradicionalnu trgovinu“, koja je važila dok Hrvatska nije bila članica Evropske unije. Prema nezvaničnim informacijama, BiH je tražila da rok za prilagođavanje bude pet godina, međutim Evropa je spremna da to budu tri godine.

„U svakom slučaju, to je katastrofa po Bosnu i Hercegovinu i neće to tako lako proći. Čekam samo da se seljaci probude, jer ljudi su zbog toga spremni u zatvor ići i sigurno je da neće ostati na tome. Narod se ne može prodavati zbog ulaska u Evropsku uniju“, rekao je Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvodača – mljekara RS.

On kaže da će predložiti da se prvo blokiraju sve granice, jer je sigurno da će bescarinski uvoz, kako kaže, „smeća“ iz Evropske unije uništiti poljoprivredu, poljoprivrednika i selo. Podsjećanja radi, predstavnici BiH koji su pregovarali o adaptaciji SSP-a rekli su da je gotovo sve dogovoreno i da je ostalo da se na sljedećem sastanku i završi. (Izvor: Nezavisne novine)