SARAJEVO – Iako je Ustavni sud BiH donio odluku da privremeno finansiranje može biti produžavano sve dok je potrebno, država uskoro neće imati novca da pokrije troškove – upozoravaju ekonomski stručnjaci.

“Istina je slijedeća – za 11. i 12. mjesec biće ogroman problem podijeliti plate”, rekao je zamjenik ministra finansija i trezora BiH Fuad Kasumović, navodeći da su zbog neusvajanja budžeta gotovo svi projekti BiH zaustavljeni, ali da su, s druge strane, privremenim finansiranjem osigurane plate za bosanskohercegovačke poslanike.

On je naglasio da osim zastoja na evropskom putu, koji BiH garantuje sigurne investicije, zbog neusvajanja budžeta na državnom nivou nije moguće implementirati ni oko 60 miliona evra makroekonomske pomoći koja ide direktno budžetima, prenosi Slobodna Evropa.

Ekonomski analitičar Vjekolav Domljan smatra posebno skandaloznom činjenicu da niko ne govori o dubokim strukturalnim reformama koje su BiH neophodne ukoliko želi da preživi globalnu ekonomsku krizu.

“Neformiranje vlasti, nedonošenje budžeta zapravo znače da priliv sredstava koji je neophodan BiH za finansiranje spoljnotrgovinskog deficita, uključujući tu i sredstva MMF-a, neće biti na raspolaganju, što u konačnici vodi vrlo teškoj ekonomskoj situaciji”, tvrdi Domljan.

Zbog neusvajanja budžeta Savjet ministara BiH donio je dva puta odluku o privremenom finansiranju koja je na snazi do kraja septembra. Predsjedništvo BiH je u aprilu, bez podrške Nebojše Radmanovića, donijelo budžet institucija koji je bio uvećan za oko 11, 9 miliona evra u odnosu na nacrt koji im je uputio Savjet ministara.

Protiv novih stavki finansiranja Fonda za povratak i vojnih penzija bili su kasnije i poslanici iz RS, koji su budžet odbacili zbog većih rashoda, upozorivši i da su vojne penzije stvar entiteta.

Iako je u međuvremenu Ministarstvo finansija usvojilo kompromisni prijedlog kojim su sredstva pronađena unutrašnjim preraspodjelama, budžet se ni juče nije našao na dnevnom redu sjednice Predsjedništva BiH.

Izvor Agencije