BANJALUKA – Oko 26.000 trenutno blokiranih računa u preduzećima u RS i BiH samo potvrđuju činjenicu da su se godinama “pod tepih” gurali problemi koji su u uslovima svetske ekonomske krize eskalirali. Ovo bi, u najkraćem, mogla biti zajednička dijagnoza trenutnog stanja u privredi koju zajednički daju i poslodavci i sindikalci.

Većini firmi nisu pomogli ni reprogrami poreskih obaveza, jer nisu mogli da izmiruju tekuće obaveze prema državi zbog čega je samo u RS Poreska uprava nedavno blokirala račune u oko 170 preduzeća.

Osim što nisu bili u stanju da plaćaju poreze i obaveze državi, najčešći povodi za blokiranje računa su dugovi prema poslovnim partnerima i bankama.

Zabrinjavajuće je to što se broj blokiranih preduzeća konstantno povećava, jer je u poslednjih petnaestak dana u BiH blokirano više od 3.000 računa.

"Ovo je presek stanja naše privrede. Većina ovih preduzeća godinama nije u stanju da izmiruje tekuće obaveze, a država im manje-više gleda kroz prste. Na kraju im je Poreska uprava blokirala račune, iako se i pre potpisivanja poreskog reprograma znalo da nisu likvidni", poručuje predsednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić. On smatra da je pre nekoliko godina trebalo napraviti rez sa sistemskim merama zahvaljujući kojim bi opstala "zdrava" preduzeća. "Sada smo u situaciji da je veliki broj privrednih preduzeća na korak pred stečajem ili čak likvidacijom", upozorava Milić.

Predsednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić kaže da gro firmi kojima su blokirani računi godinama ne poštuju obaveze i prema radnicima. "Znam da država ima mogućnost da blokira račune onima koji ne izmiruju obaveze i to je dobro jer se na taj način i radnicima uplaćuju doprinosi. Međutim, mora se pronaći dugoročno rešenje za privredu od koje se finansiraju svi budžeti", ističe Mišićeva.

Bivši predsednik Unije udruženja poslodavaca RS i predsednik UO "Novoteksa" Trebinje Milan Grubač slaže se sa kolegom Milićem da skoro celoj privredi preti kolaps. "Trenutne mere predstavljaju gašenje požara. Niko se ne bavi uzrocima i sistemskim rešenjima. Ako se ovako nastavi, ostaće da radi ‘Elektroprivreda’, ‘Telekom’ i još nekoliko malih preduzeća", smatra Grubač.

Vlada se predomislila

Vlada RS je nedavno odlučila da Poreska uprava deblokira račune u tri preduzeća kojima su u aprilu blokirani računi jer nisu redovno izmirivali tekuće obaveze, a imali su sklopljene reprograme za ranija dugovanja. Reč je o „Novoteksu“ Trebinje, „Lignakonu“ Teslić i „Jelšingrad Livaru“ – livnici čelika Banjaluka. Vlada RS je ponovo izašla u susret ovim preduzećima, jer su izvozno orijentisana i imaju već sklopljene ugovore sa inostranim partnerima.

„Vodovod“ nije u blokadi

Iako se na spisku blokiranih preduzeća našao i prijedorski „Vodovod“, toj firmi računi nisu blokirani. „Računi im nisu

blokirani zbog posebnog značaja ovog preduzeća i sklopljenog sporazuma o reprogramu, čija prva rata dospeva za naplatu u julu ove godine, iako nisu redovno izmirivali redovne obaveze“, navode u Poreskoj upravi.

Izvor EuroBlic