BANJALUKA – Stanovnici RS od početka avgusta kupuju brašno i ulje skuplje za deset feninga, a prema najavama iz Srbije i Hrvatske o poskupljenju mesa, mlijeka, brašna, kafe, sokova i alkoholnih pića na jesen, mogu se očekivati više cijene ovih namirnica i u Srpskoj.

U Ministarstvu trgovine i turizma RS kažu da će od ponude i potražnje proizvoda na domaćem tržištu zavisiti kako će se najavljeno poskupljenje osnovnih životnih namirnica u zemljama regiona odraziti na tržište u RS.

– Krajem jula brašno je poskupjelo za 0,03 marke na veliko, a u maloprodaji za 0,04 marke po kilogramu. Za kilogram brašna na veliko u RS trenutno je potrebno izdvojiti od 0,45 do 0,47 maraka bez PDV-a – rekli su u Ministarstvu i dodali da je početkom avgusta ulje uvezeno iz Srbije poskupjelo sa 1,95 na 2,15 KM po litru.

U Hrvatskoj najavljuju da će od jeseni doći do poskupljenja hljeba i pekarskih proizvoda zbog visoke cijene pšenice i poskupljenja energenata.

Ministar trgovine i turizma Predrag Gluhaković je rekao da neće doći do poskupljenja hljeba u Republici Srpskoj, jer loš rod pšenice nije opravdanje za povećanje cijena hljeba.

Iz Ministarstva navode da se cijene drugih životnih namirnica u prethodnom periodu nisu mijenjale, osim što su se neznatne oscilacije desile u cijenama sezonskog voća i povrća.

Potpredsjednik Privredne komore Republike Srpske Mihajlo Vidić rekao je da ne bi bilo realno da domaći trgovci povećaju cijene prehrambenih proizvoda samo zato što će se to desiti u zemljama u regionu.

– Meso, mesne prerađevine i razni napici i do sada su u RS bili znatno skuplji nego na tržištu Srbije, tako da poskupljenje u ovoj zemlji ne bi trebalo da dovede do promjene cijena kod nas – rekao je Vidić i dodao da će se, ako uvoznici podignu cijene, smanjiti obim potrošnje prehrambenih proizvoda.

Vidić smatra da, s obzirom na trenutnu potrošačku krizu na domaćem tržištu, uvoznici neće rizikovati da poskupljenjem robe izgube dosadašnju dobit.

– Rastom cijena neminovno pada promet i potrošnja robe, a u tim uslovima trgovci bi trebalo da smanje marže kako bi povećali promet i došli do dobiti – kazao je Vidić.

Mesari u RS smatraju da poskupljenje mesa u Srbiji neće uticati na cijene ovih proizvoda u Srpskoj.

– Uvoznici koji meso dovoze iz Srbije najvjerovatnije neće podići cijene, jer je domaće meso posljednjih mjeseci pojeftinilo – rekao je vlasnik mesne industrije “Trivas” iz Prnjavora Nemanja Vasić.

Generalni sekretar pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović rekao je da, iako su u Srbiji najavljena poskupljenja osnovnih prehrambenih namirnica, nema osnova da će se to negativno odraziti na tržište RS.

– S obzirom na to da je marka fiksno vezana za evro, a pad vrijednosti srpske valute u odnosu na evro u Srbiji je i razlog poskupljenja namirnica, kod nas ne bi trebalo da bude takvih slučajeva – rekao je Petrović i dodao da će, ako se dese poskupljenja, to biti “špekulacije” trgovaca i uvoznika.

Pad tražnje

Dragovan Petrović kaže da platežna moć stanovnika RS nije velika i da će u slučaju poskupljenja tražnja drastično pasti.

– Trgovci neće imati kome da prodaju robu, a ponuda će i dalje ostati velika – rekao je Petrović.

Izvor Glas Srpske