BANJALUKA – Magistar tehničkih nauka Zdravko Špirić iz Banjaluke izumio je inovaciju koja predviđa da se energija sunca pretvara u toplotnu energiju, a potom u električnu.

Iako ova inovacija već zvuči poznato, karakteristična je po tome što se radi o mediju koji je u čvrstom agregatnom stanju i čije su karakteristike takve da može da trpi temepraturna opterećenja i provodljivost. Upravo to je privuklo buduće partnere iz Amerike i Slovenije da počnu da investiraju u ovaj proizvod.

– U saradnji sa našim budućim partnerima pokušavamo da napravimo prototip solarne elektrane kapaciteta četiri kilovata, nakon čega bi mnogo veću solarnu elektranu napravili u inostranstvu. Pojedine komponente već polako pripremamo za ugradnju u postojeće solarne elektrane u Americi – rekao je Špirić predstavaljajući svoju inovaciju koja je uvrštena u Zbornik radova "Tehnološke inovacije generatora privrednog razvoja".

U navednom Zborniku koji je promovisan u Privrednoj komori RS predstavljeno je ukupno 45 radova i četiri prezentacije koje su učetvovale na 2. Međunarodnom seminaru inovacija. Najveći broj inovacija odnosio se na oblast novih tehnologija, orijentisanih prema racionalnom korištenju energetskih resursa.

Pero Ćorić, sekretar Granskih udruženja pri PKRS istakao je da je u odnosu na prvi Međunarodni seminar koji je održan prije dvije godine, evidentan napredak u kvalitetu radova koji su prikazani. Neki od njih su našli svoju praktičnu primjenu.

– Jedan inovator iz Bijeljine potpisao je ugovor s Poljoprivredno-industrijskim kombinatom Beograd, vrijedan dva i po miliona evra, a odnosi se na plastenike koji su bili predmet njegove inovacije – naveo je Ćorić.

On je dodao da su tehnološke inovacije jedan od parametara koji mogu povećati konkurentnost naših preduzeća na domaćem i stranom tržištu.

– Naša preduzeća ne raspolažu s visokim naučno-tehnološkim istraživačkim centrima, ali zato tehnološke inovcije koje mogu pronaći svoju primjenu u preduzećima mogu povećati konkuretnost samog preduzeća po pitanju kvaliteta cijena i plasmana takvih proizvoda na tržišta – naglasio je Ćorić.

Promocija Zbornika organizovana je u saradnji sa Savezom inovatora RS i Ministarstvom nauke i tehnologije RS.

Potrebna veća podrška inovatorstvu

Mladen Karić, potpredsjednik Asocijacije inovatora BiH i Evrope rekao je da se u razvijemim zemljama prijavljuje 500 pronalazaka na milion stanovnika, dok se kod nas godišnje prijavi do 200 patenata. To pokazuje da inovatorstvo kod nas nije dovoljno razvijeno.

– Potrebno je izdvajati više sredstva za podršku inovatorstvu iz bruto nacionalnog dohotka kao i posvećivati veću pažnju ovoj oblasti u obrazovanju. Dakle neophodan je veći angažman, jer samo ona društva koja podržavaju i primjenjuju novitete mogu napredovati – istakao je Karić.

Izvor Agencije