BANJALUKA – U Republici Srpskoj tek 18 preduzeća posjeduje CE znak, a u pet kompanija je u toku uvođenje ovog sertifikata, bez kojeg nije moguć izvoz na tržišta zemalja Evropske unije.

Stručnjaci objašnjavaju da se CE znak postavlja na proizvod koji ispunjava sigurnosne standarde koji važe u svim zemljama EU i uspostavljen je da olakša slobodno kretanje robe.

– CE znak nije znak porijekla proizvoda, niti simbol kvaliteta. On pokazuje da je prizvod dizajniran i proizveden u skladu s odredbama svih primjenjivih direktiva EU i mora biti postavljen prije nego što se proizvod plasira na tržište i stavi u upotrebu – pojasnila je samostalna stručna saradnica za kvalitet u Područnoj privrednoj komori Banja Luka, Mira Popović.

Prednosti sertifikacije proizvoda odavno su uvidjeli izvoznici na EU tržište.

Preduzeće "Topling" iz Prnjavora od 2004. godine posjeduje CE znak, za velike kotlove za sagorijevanje mokre piljevine, koje izvoze u Francusku. Njihovi kotlovi na pelet imaju CE već tri godine i kao takvi našli su kupce u Francuskoj, Austriji i Italiji.

Tehnički direktor "Toplinga", Zdravko Đukić, rekao je da je osnovni preduslov za dobijanje CE znaka bio da imaju sertifikat ISO 9001.

– Tek onda smo, od akreditovanih evropskih laboratorija, dobili CE znak koji znači svojevrstan pasoš za tržište EU – rekao je Đukić.

CE znak za PVC i aluminijsku stolariju već nekoliko godina posjeduje i preduzeće "Maks komerc" iz Čelinca, koje trećinu proizvodnje izvozi u Austriji, Njemačku i Italiju. Tehnički direktor ovog preduzeća, Goran Panić, kaže da su za dobijanje ovog sertifikata morali ispuniti određene standarde, ali trud se isplatio, jer im je sada olakšan izvoz.

Slično razmišljaju i u "Kaldera kompani" iz Laktaša gdje su, nakon uspješnog osvajanja domaćeg tržišta i dobijanja potrebnih standarda koji garantuju kvalitet, započeli postupak uvođenja CE znaka.

– Nadamo se da će do kraja godine biti završena procedura i da ćemo moći onda da krenemo u osvajanje evropskih tržišta – istakla je zamjenica izvršnog direktora ove kompanije, Ranka Tomić-Stojković.

Podsticaje za uspostavljanje sistema kvaliteta u malim preduzećima dodjeljuje Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS koje je u proteklih šest godina sufinansiralo uspostavljanje sistema kvaliteta i dobijanje CE znaka u 353 preduzeća, u ukupnom iznosu od 2.425.190 KM.

– Podrška uvođenju odgovarajućih standarda kvaliteta predviđena je Strategijom razvoja malih i srednjih preduzeća u RS za period 2011-2013. godina – naveli su iz ovog ministarstva.

Izvor Fokus