BANJALUKA – Kompanija SHP “Celex” Banjaluka, članica SHP grupacije, koja se bavi proizvodnjom higijenskog papira, do kraja godine uložiće 2,1 milion evra u nove programe, čime će godišnju proizvodnju povećati za tri hiljade tona. Nova ulaganja povećaće i obim izvoza, a uticaće i na zapošljavanje nekoliko novih radnika, koji će raditi na novim mašinama.

– Upkos krizi koja je zahvatila Evropu i povećanju cijene osnovnih sirovina, celuloze i mazuta, od preko 100 odsto, planovi za ovu godinu podrazumijevaju sigurnu dobit od 2,1 milion maraka, što ćemo ostvariti zahvaljujući novim investicijama, kupovinom dvije mašine, za maramice i kompletnu pakericu za vrećice. To je investicija koja je potrebna kako bi održali konkurencijski nivo. U planu je i rekonstrukcija postrojenja sušenja papira, čime ćemo povećati i obim proizvodnje – rekao je Predrag Zgonjanin, direktor “Celexa”.

“Celex” kao jedini proizvođač papira u BiH, ostvari godišnju proizvodnju od oko 38.000 tona. Najveći dio svoje proizvodnje, 80 odsto izvozi, i to na tržišta zemalja bivše Jugoslavije, zatim u Francusku, Mađarsku, Rumuniju, Njemačku i Austriju.

– Kao najveći izvoznik gotovog proizvoda, prošlu godinu smo završili s profitom od oko 3,4 miliona maraka, što je skoro tri puta više nego u 2008. godini kada je dobit iznosila 1,2 miliona maraka. Godišnji obim proizvodnje smo povećali za 2.500 tona, a u prilog dobrim rezultatima išle su i niske cijene sirovina, celuloze i mazuta – istakao je Zgonjanin.

Prema njegovim riječima, ova kompanija dnevno izvozi od 17 do 36 kamiona robe, ili između 500 i 600 kamiona mjesečno, a zahvaljujući statusima odobrenog i ovlaštenog distributera, koje su među prvima dobili, procedure carinjenja i izvoza su brže i jednostavnije.

– Ova dva statusa znače mogućnost da u krugu svoje firme završimo sve carinske procedure, čime se smanjuju troškovi poslovanja i carinjenja, ubrzava protok robe i stvara bolja saradnja privrednih subjekata s UIO. Preduzeća koja dobiju status ovlaštenog izvoznika na svojim fakturama prilažu potvrde o domaćem porijeklu robe, koji ih automatski oslobađa obaveze da pribavljaju sertifikate o porijeklu robe EUR 1. Firme koje imaju status odobrenog izvoznika mogu da carine robu u krugu svog preduzeća, što je takozvano kućno carinjenje – objasnio je Zgonjanin te dodao da su zahvaljujući ovim pogodnostima za godinu dana uštedjeli preko 200.000 maraka.

Zgonjanin je rekao da uprkos kriznim vremenima firma uspješno posluje, i s 361 zaposlenim radnikom te rezultatima koje su do sada ostvarili sebe često nazivaju biserom privatizacije. 

Izvor Agencije