BANJALUKA, Centralna banka (CB) BiH iduće godine počinje s izgradnjom vlastitog objekta u Banjaluci za potrebe smještaja svoje glavne jedinice u RS investicione vrijednosti od desetak miliona maraka.

Moderni objekat Centralne banke, planirane površine između 3.000 i 3.500 kvadratnih metara, biće smješten u centru Banjaluke, na Paskulinoj ciglani, koja je urbanističkim planom grada predviđena za izgradnju sjedišta institucija. CB BiH će za te potrebe od grada Banjaluke kupiti zemljište površine 3.200 kvadrata za oko 1,9 miliona KM, a kupoprodajni ugovor biće parafiran već u ponedjeljak.

Ubrzo nakon toga biće raspisan konkurs za izradu idejnog rješenja objekta, a nakon toga i tender za izvođača građevinskih radova. Zgrada Glavne banke RS CB BiH bi, prema okvirno dogovaranim varijacijama, trebalo da ima pet etaža, od čega dvije pod zemljom za potrebe adekvatnog osiguranja trezora.

Organizaciona jedinica CB BiH u Banjaluci godinama je smještena u tržnom centru “Ekvator”, što se ocjenjuje neuslovnim prostorom, prvenstveno sa bezbjednosnog aspekta, s obzirom na to da se trezor banke “naslanja” na butike.

U CB potvrdili su da je Upravni savjet banke donio odluku o kupovini zemljišta i izgradnji objekta u Banjaluci u cilju trajnog smještaja njihove Glavne banke RS. Investicija će, kako navode, biti realizovana u naredne dvije godine.

“Sredstva za tu investiciju su planirana, a postupak izgradnje objekta predstavlja pretvaranje jednog dijela kapitala u drugi, odnosno novčanog u kapitalni”, navode u CB BiH ne saopštavajući predviđenu vrijednost investicije.

Na pitanje zbog čega su se za izgradnju zgrade odlučili u vrijeme svjetske ekonomske krize kada većina institucija u BiH zbog manjka prihoda odlaže kapitalne infrastrukturne projekte, u CB BiH kažu da oni nisu budžetska institucija.

“Investiranje se vrši iz vlastitih sredstava, a ne iz sredstava poreskih obveznika. Riječ je o pasivnoj operaciji i ova investicija ni na koji način ne utiče na naš profit. Investicije su izuzetno važne za ekonomiju BiH, a posebno u uslovima krize kada dolazi do njihovog smanjenja”, kazali su u CB BiH.

Zemljište

Odluku Skupštine grada Banjaluka o prodaji zemljišta na Paskulinoj ciglani osporava Ismet Badić, pravni zastupnik porodice Badić, kojoj je ta zemlja oduzeta nacionalizacijom za vrijeme bivše Jugoslavije.

“Vlasništvo ovog zemljišta je u pravnom sporu. Zemlja koju je grad prodao je nasljedstvo moje supruge, njene sestre i njihovog brata, a mi smo pokrenuli pravni postupak za povratak zemljišta koje je nacionalizovano. Postupak smo pokrenuli prije nekoliko godina i uradićemo sve što je u pravnoj moći da ovaj slučaj bude riješen što prije”, kazao je Badić.

On smatra da na ovom zemljištu nema objekata koji bi se ticali drugih vlasnika, te ne vidi prepreku za rješavanje ovog slučaja u njihovu korist.

U Administrativnoj službi grada negiraju da postoji pravni spor povodom tog zemljišta.

“Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove je sprovela postupak i dala saglasnost za prodaju zemljišta. Saglasnost je dalo i Pravobranilaštvo RS, jer bez njihove saglasnosti nije moguća prodaja”, rekao je Milenko Šajić, portparol Administrativne službe grada.

Izvor Nezavisne novine