ATINA – Nova grčka vlada predvođena premijerom Aleksisom Ciprasom poručila je da se više neće slijepo povinovati Evropskoj uniji i da želi održivo rješenje za humanitarnu katastrofu u zemlji koja, kako je utvrdio Cipras, neće bankrotirati.

Na prvom zasjedanju nove vlade, premijer Cipras je rekao da želi „održivo i uzajamno korisno rješenje za humanitarnu katastrofu“ u koju je Grčka zapala zbog strogih mjera štednje sprovedenih na zahtjev međunarodnih kreditora, prenosi agencija Frans pres.

„Nećemo ulaziti u destruktivne sukobe, ali nećemo nastaviti ni politiku potčinjavanja. Naši ljudi pate i zahtjevaju poštovanje, moramo da krvarimo kako bismo odbranili njihovo dostojanstvo“, izjavio je Cipras, i dodao da novi lideri u Grčkoj više neće trpiti politiku povinovanja, što je očigledna aluzija na zvanični Brisel i Međunarodni monetarni fond, ocjenjuje francuska agencija.

Cipras je, takođe, obećao „realistične prijedloge“ za ekonomski oporavak zemlje, kao i ozbiljnu borbu protiv korupcije i utaje poreza.

Evropska unija je prethodno upozorila Ciprasovu vladu da se drži obaveza prema svojim kreditorima, pošto bi u slučaju bankrota mogla biti primorana da izađe iz evrozone, javlja britanski javni servis „Bi-Bi-Si“.

Novoformirana vlada i njeno protivljenje mjerama štednje je, međutim, uznemirilo finansijska tržišta, podgrijavši zabrinutost da bi Grčka mogla izaći iz evrozone.

Sredinom dana, indeksi na Atinskoj berzi su pali za šest odsto, nakon što su prethodnog dana izgubili tri odsto vrijednosti, dok su prinosi na 10-godišnje grčke hartije od vrijednosti takođe porasli iznad simbolične granice od deset odsto.

Ukinite sistem „ol inkluziv”

Novi premijer Grčkeobećao je donošenje mjera za spas ekonomije zemlje i priznao da njegova vlada nema prava na grešku, prenosi agencija EFE.

Cipras je istakao da su njegovi prioriteti da privredi pruži priliku da se razvija i pomogne malim preduzećima kojima prijeti bankrot. Takođe, prema njegovim riječima, veliki značaj će dati politici smanjenja nezaposlenosti.

On je takođe obećao da će promijeniti postojeći sistem masovnog turističkog odmora „ol inkluziv“ (All inclusive, sve uključeno) kakav je razvijen u Grčkoj posljednjih nekoliko decenija, prenio je britanski list Dejli mejl.

Konkretno, mogu biti promijenjena poreska pravila za odmarališta sa tim sistemom.

„Mi ne želimo da zadržimo postojeći model intenzivne eksploatacije turizma“, citira list premijera.

Cipras, kako dodaje Dejli mejl, prije svega namjerava da podrži povratak sa sistema „ol inkluziv“ na tradicionalne modele odmora, kada turisti posjećuju lokalne barove, restorane i znamenitosti.

Hoteli sa „ol inkluziv“ ponudom su popularni kod porodica s ograničenim budžetom, koje znaju da neće imati dodatne troškove za hranu, piće i zabavu. Istovremeno, oni su „katastrofa“ za lokalne trgovce i vlasnike restorana, jer se zadržavaju iza ograda odmarališta, navodi list.

Britanski turoperateri su već saopštili da promjene koje bi mogla da donese grčka vlada neće uticati na odmor turista ove godine.

Međutim, predstavnici turističkog sektora u Velikoj Britaniji i Grčkoj se protive bilo kakvim poreskim promjenama, koje će podići cijene u odmaralištima zemlje. Grčka nacionalna turistička organizacija je izrazila nadu da će vlada odgovorno pristupiti unošenju bilo kakvih promjena, piše Dejli Mejl. T

Grčka želi panevropski dogovor za podizanje BDP

Novoimenovani grčki ministar finansija, Janis Varufakis, izjavio je da je potreban panevropski dogovor za podsticanje privrednog rasta i za rješavanje problema grčke krize.

Grčka vlada želi „panevropski “Novi dogovor“ koji će doprineti restartovanju Evrope“, rekao je Varufakis novinarina, po preuzimanju funkcije ministra finansija, a prenosi agencija Frans pres.

„Novi dogovor je potreban radi smanjenja troškova grčke krize, i to ne samo za grčke građane, već za građane Slovačke, Holandije, Italije, Portugala, Njemačke i svakog građanina Evrope“, izjavio je Varufakis.

On kaže da je pogrešno okarakterisati Grčku kao nekog ko traži „obračun“ sa Evropskom unijom preko ponovnih pregovora o grčkom dugu od 240 milijardi evra.

„Neće biti obračuna između naše vlade i Evropske unije. Neće biti prijetnji, jer se ne radi o tome ko će se prvi povući“, zaključio je Varufakis.

Nova grčka vlada stopira privatizaciju luke Pirej

Nova vlada u Atini će obustaviti privatizaciju najveće grčke luke, Pirej, za čije je preuzimanje kineska grupacija COSCO već dostavila ponudu, izjavio je jedan od zvaničnika zadužen za proces privatizacije.

„Zaustavićemo privatizaciju luke Pirej i luke Solun“, izjavio je novi zamjenik ministra za pomorska pitanja, Teodoros Dricas, agenciji Frans pres.

Prethodna konzervativna vlada planirala je prodaju 67-odstotnog udjela u luci Pirej, a rok za podnošenje prijava za kupovinu tog udjela ističe u martu. Kineska kompanija COSCO već ima 35-godišnju koncesiju za proširenje dva najveća kontejnerska terminala u luci Pirej.

„Novoformirana vlada će, takođe, stopirati privatizaciju grčke elektrane DEH“, izjavio je novi ministar energetike, Panajotis Lafazanis, jednoj grčkoj televizijskoj stanici.

Prethodna vlada je lani usvojila zakon o prodaji 30 odsto DEH-a privatnim grupacijama, u sklopu nastojanja da liberalizuje svoje energetsko tržište.

Ljevičarska stranka Siriza je, uoči pobjede na parlamentarnim izborima 25. janaura, obećala da će zaustaviti privatizaciju državne imovine, nakon što je prethodna konzervativna vlada pristala na prodaju državnih aktiva u zamenu za dobijanje međunarodnog paketa pomoći.

Atina i Brisel treba da smire turbulencije

Grčka i EU moraju brzo djelovati da bi se smirile turbulencije na tržištima poslije pobjede na izborima ljevičarske stranke Siriza, izjavio je zamjenik predsjednika Evropske komisije Jirki Katainen.

„Uskoro moramo da počnemo da zajedno radimo, jer se obaveze nisu promijenile i vrijeme ističe. Još postoje iste obaveze koje je grčki narod preuzeo prema evropskim građanima i očekujemo da će ispuniti sve što je obećano“, istakao je Katainen, koji je zadužen za zapošljavanje, ekonomski rast i investicije.

Novi grčki premijer Aleksis Cipras je zaprijetio da će prekršiti obaveze koje je preuzela prethodna administracija i izrazio je želju za ponovnim pregovorima o finansijskom paketu vrijednom 240 milijardi evra, dobijenih od EU i Međunarodnog monetarnog fonda, i ukidanje mjera štednje.

Akcije četiri najveće grčke banke izgubile su danas više od četvrtine od svoje vrijednosti nakon što je Vlada na čijem je čelu Siriza najavila da će zahtijevati otpis dugovanja.

Katainen je istakao da je predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker pozvao nove grčke vlasti u Brisel radi razgovora, ali još nije utvrđen datum sastanka. (Agencije)