BANJALUKA – Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović smatra da Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske mora da bude restrukturisan, što je stvar reorganizacije i spremanja u ukupnom zdravstvenom sektoru.

„To je samo jedna od karika u okviru velikog sektora, koji jeste zahtjevan. Zdravstvo je vrlo ozbiljna i osjetljiva priča. Ako se pogleda u regiji, svugdje su nagomilani silni problemi za koje sigurno postoji određeno objašnjenje. Činjenica je da iz nekog sistema prelazite u drugi sistem, da smo imali nakon toga period konsolidacije u okviru kojeg se nisu možda našla najbolja rješenja“, rekla je Cvijanovićeva danas novinarima u Banjaluci.

Ona je navela da Vlada traga za tim rješenjima i da je sigurna da se i sam Fond zdravstvenog osiguranja Srpske mora reorganizovati što je vidljivo kroz mjere Ekonomske politike koje se moraju preduzimati u okviru zdravstva.

„Važno je da mi paralelno, sanirajući sve ono što su problemi u zdravstvu, obezbjeđujemo kontinuirano unapređenje uslova za naše pacijente i zdravstvene radnike“, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da je otvoreno Južno krilo Univerzitetskog kliničkog centra Srpske u Banjaluci, dok je u toku izgradnja sjevernog krila ove ustanove, te rekonstrukcija centralnog medicinskog bloka u vrijednosti 84 miliona evra.

„Ulazimo i u izgradnju Bolnice i Ustočnom Sarajevu u vrijednosti 50 miliona KM, dok je završena Bolnica u Bijeljini sa 70 miliona KM, Bolnica u Nevesinju 12,5 miliona KM“, rekla je Cvijanovićeva.

FZO: Na deficit uticala otplata obaveza iz ranijeg perioda

Fond zdravstvenog osiguranja RS dobio je mišljenje sa rezervom od Glavne služba za reviziju javnog sektora RS zbog toga što nisu evidentirani određeni prihodi, te zbog grešaka kod knjigovodstvenog evidentiranja, kao i zbog toga što je FZO imao veće rashode i izdatke u odnosu na prihode i primitke, saopšteno je iz Fonda.

U saopštenju se navodi da je iz odnosa ukupnih prihoda sa obračunskim prihodima i ukupnih rashoda sa obračunskim rashodima proizašao pozitivan finansijski rezultat u iznosu od 9,9 miliona KM, zahvaljujući kontroli troškova.

„Na budžetski deficit sa finansiranjem najviše je uticala otplata obaveza iz ranijih godina u iznosu od 57,6 miliona KM, te otplata kredita u iznosu od 41 milion KM, kao i promjena načina evidentiranja izmirenja obaveza iz ranijeg perioda u odnosu na prethodne godine“, ističe se u saopštenju Fonda.

Iz Fonda pojašnjavaju da su obaveze koje su plaćene u 2015. godini, a odnose se na ranije godine, knjižene preko deficita, što nije bio slučaj prethodnih godina, zbog čega je došlo do povećanja budžetskog deficita sa finansiranjem u odnosu na 2014.

U Fondu napominju da ostvarenje prihoda Fonda u potpunosti zavisi od naplate doprinosa za zdravstveno osiguranje, a po tom osnovu se Fondu duguje više od 200 miliona KM.

„Samo u prošloj godini doprinosi uopšte nisu uplaćivani za više od 42.000 radnika i poljoprivrednika, s tim da za još neke kategorije osiguranika doprinosi nisu u potpunosti izmireni. Da su svi izmirili svoje obaveze za doprinose, Fond bi imao veće prihode u prošloj godini za 85,8 miliona KM, te ne bi uopšte imao deficit“, dodaje se u saopštenju.

Oni smatraju da i loša struktura osiguranika i nepovoljna podjela rizika osiguranja dovode do toga da su prihodi koji se ostvaruju nedovoljni kako bi se u potpunosti mogle finansirati sve realne potrebe za zdravstvenom zaštitom građana, a uspostavljanje balansa između prihoda i rashoda bilo bi moguće ukoliko bi se smanjila prava iz zdravstvenog osiguranja, što nije opredjeljenje Fonda.

Dodali su da Glavna služba za reviziju nije imala značajnije primjedbe na rad Fonda, posebno u nekim važnim segmentima, kao što su javne nabavke.

„Revizija je konstatovala da nisu uočene nepravilnosti i neusklađenosti kod sprovođenja procedura javnih nabavki“, naglašavaju u Fondu.

Dodali su da je revizija ukazala da je nastavljen trend smanjenja obaveza Fonda, jer su i u 2015. godini smanjene ukupne obaveze za dva odsto u odnosu na prethodnu godinu, s tim da su dugoročne obaveze niže za čak 19 odsto.

Obaveze fonda na kraju prošle godine iznosile su 528 miliona KM.

Istakli su i da je za 2015. godinu Fond je dobio ukupno pet preporuka, na čijoj realizaciji se već radi.

Iz Fonda poručuju da će, iako nisu u potpunosti saglasni sa svim primjedbama i nepravilnostima na koje je revizija ukazala, u narednom periodu nastojati da svoj rad i poslovanje u potpunosti uskladi njihovim sa preporukama, te da otkloni sve manjkavosti u radu. (Agencije)