BANJALUKA – Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da će Vlada Srpske duboko u jesen ići sa rebalansom Budžeta.

„Kada smo radili rebalans, nismo ga radili više puta godišnje kao neke zemlje u okruženju, već smo čekali jesenji period da znamo kako stvari stoje i šta treba uraditi jednim rebalansom, da bi se nakon toga ispunjavale obaveza za usvajanje novog budžeta“, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.

Ona je istakla da je stari aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ u suštinskoim smislu prestao da postoji krajem prošle godine, kada su izostale dvije tranše koje su trebale biti povučene u iznosu od 85 miliona KM.

„Sada se radi na pregovorima oko zaključenja novog aranžmana, s tim da su nam predstavnici MMF-a, kada smo razgovarali s njima, rekli da će voditi računa i o činjenici da mi nismo bili ti koji su povukli sredstva ranije, pa smo očekivali da ćemo dobiti ponudu za veći novac“, dodala je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da je Vlada Republike Srpske zbog toga bila suočena sa poteškoćama oko izvršenja budžeta, ali je uspjela da obezbijedi redovnost isplata najvažnijih stavki kao što su plate i penzije, te izmirenje nekih akumuliranih obaveza iz prethodnog perioda.

„Mi smo to iščistili i krenuli u iščišćavanje tekućih obaveza, što ne ide željenom dinamikom zbog kašnjenja isplata u oblasti poljoprivrede, dok se druge obaveze manje–više izvršavaju“, dodala je Cvijanovićeva.

Premijer FBiH Fadil Novalić istakao je da je manjak u Budžetu FBiH ukupno 240 miliona KM, te se moraju naći izvori koji će to pokriti, a ako to ne bude aranžman sa MMF-om, moraće biti komercijalne banke, u vezi s čim je Vlada već u pregovorima.

On je najavio rebalans Budžeta za najmanje 15 dana.

Entiteti rade na usklađivanju sistema privrede i opterećenja

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da entitetske vlade intenzivno rade na usklađivanju prijedloga da bi što je moguće više bio usklađen sistem privrede i opterećenja, kao i ostala važna pitanja.

„Ona su dijelom definisana Reformskom agendom, ali smo kroz razgovore u prethodnom periodu evidentirali šta može biti prepreka i poslovanju, otvaranju novih radnih mjesta i svemu što je u vezi sa stvarnim životom“, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.

Ona je navela da je sa predsjednikom Federacije BiH Fadilom Novalićem razgovarala o usklađivanju akcionih planova entiteta i dinamici kretanja u budućem periodu.

„Vlada Srpske je odmah po usvajanju Reformske agende izradila akcioni plan i tada smo se dogovorili da će i FBiH izraditi svoj akcioni plan, a da ćemo onda usklađivati naše aktivnosti“, napomenula je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da je Novalića upoznala sa zakonskim rješenjima koja su trenutno u formi prijedloga upućena u Narodnu skupštinu Republike Srpske.

Premijer Srpske je naglasila da je mehanizam koordinacije ključ ponašanja vlasti, bilo da je riječ o evropskim integracijama, ili drugim oblastima.

Ona je napomenula da je Republika Srpska ranije usvojila prijedlog mehanizma koordinacije, a da su to u skorije vrijeme učinili i Savjet ministara BiH i federalna Vlada.

„Jedan novi momenat u odnosu na vrijeme kada je prijedlog izrađivan i sada kada je usvojen jeste činjenica da je u međuvremenu stupio na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, tako da smo se obavezali da ćemo izvršiti potrebna usklađivanja u tom prijedlogu mehanizma koordinacije“, rekla je Cvijanovićeva i dodala da bi to moglo biti završeno u narednim danima. (Agencije)