ZAGREB – Manjak u budžetu Hrvatske u 2014. godini iznosio je 18,8 milijardi kuna (oko 2,5 milijardi evra) ili 5,7 odsto bruto društvenog proizvoda , dok je državni dug dostigao 279,5 milijardi kuna (oko 37 milijardi evra), odnosno 85 odsto BDP-a, podaci su Zavoda za statistiku Hrvatske.

Godinu dana ranije manjak u budžetu iznosio je 17,6 milijardi kuna /oko 2,3 milijarde evra/ ili 5,4 odsto BDP-a, dok je državni dug na kraju 2013. iznosio 266,1 milijardu kuna /oko 35 milijardi evra/, odnosno 80,6 odsto BDP-a.

Na ovom izvještaju temelji se fiskalni nadzor Evropske komisije nad zemljama članicama.

Evropska unija ima dva glavna kriterijuma koja uzima u obzir pri fiskalnom nadzoru – da udio budžetskog manjka zemlje članice ne smije biti veći od tri odsto BDP-a, a konsolidovani dug veći od 60 odsto BDP-a.

Predstavnici hrvatske vlade su, reagujući na izvještaj o prekomjernom hrvatskom budžetskom manjku i nivou duga opšte države, najavili dodatne uštede, spajanje agencija i smanjenje parafiskalnih nameta.

Ministar regionalnog razvoja i fondova Evropske unije Branko Grčić i ministar finansija Boris Lalovac rekli su novinarima u Banskim dvorima, da u odnosu na sve što su ugradili u budžet prilikom njegovog donošenja, sada predlažu dodatne mjere koje bi trebale da donesu uštedu od minimalno 0,4 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Novim mjerama planira se ukupno 870 miliona kuna (114,8 miliona evra) dodatnih ušteda, naveli su oni.

Ministri su najavili da ce nacionalni program reformi završiti do kraja ove nedjelje i time će kompletirati proces, prenio je sajt poslovni.hr.

Ocjenjujemo da će 21. april biti taj ključni datum kad će početi da se vrednuju ove naše mjere i da ćemo time zaključiti ovaj dio procesa koji se odnosi na proceduru prekomjernog deficita, rekao je Grčić.

On je naglasio da će sve mjere, nakon realizacije na godišnjem nivou, donijeti uštedu od 500 miliona kuna (65,9 miliona evra).

Najavljeno je i spajanje najmanje deset agencija, pri čemu se većina ušteda očekuje u idućoj godini, a mjere uključuju i racionalizaciju materijalnih troškova u agencijama i uskladivaja plata, jer „svi moraju podijeliti teret“.

„U agencijama, zavodima i institutima ćemo ograničiti službena putovanja, nabavku vozila, ugovore o djelu, IT usluge, telefone i kancelarijski materijal. Ove troškove ćemo smanjiti za 10 odsto od planiranih rashoda za 2015. i godišnje uštedjeti oko pola milijarde kuna“, rekao je Lalovac.

„Dodatne akcize na gorivo i duvan donijeće 370 miliona kuna u ovoj godini, u idućoj oko 600 miliona na godišnjem nivou. Ukupan zahvat na prihodovnoj strani je 970 miliona kuna“, kazao je Grčić.

Prema njegovim riječima, ići će se i na smanjenje deficita za ona javna preduzeća koja su najizloženija ukupnom dugu, a to su Hrvatske Željeznice Infrastruktura s minusom od 200 miliona kuna i HAC s minus 50 miliona kuna.

„Smanjenje deficita u ovoj godini i restrukturiranje ovih preduzeća za period 2016.-2018. glavni nam je cilj i zato čvrsto idemo s posebnom odlukom o restrukturiranju“, poručio je Grčić.

Na Izvještaju o prekomjernom budžetskom manjku i nivou duga opšte države u Hrvatskoj zasniva se fiskalni nadzor Evropske komisije nad zemljama članicama EU i njime se utvrđuje da li one zadovoljavaju kriterijume iz Mastrihta, kojima se precizira da udio budžetskog deficita države u BDP-u treba da bude manji od tri odsto, a konsolidovani dug države na nivou do 60 odsto BDP-a. (Agencije)