BANJALUKA – Depoziti u bankama u Republici Srpskoj smanjeni su od početka godine za 466 miliona maraka, pokazuju preliminarni podaci kojima raspolaže Agencija za bankarstvo RS.

“Pad se odnosi na razne segmente, kao što su smanjenje depozita matičnih banaka, zatim preusmjeravanje depozita Vlade RS za kredite Investiciono-razvojne banke RS, te smanjenje likvidnosti javnih i privatnih preduzeća”, istakla je direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac.

Prema ovim podacima, u prvih šest mjeseci 2009. godine smanjena je i ukupna aktiva banaka u Republici Srpskoj za osam odsto.

“Ukupna aktiva za prvih šest mjeseci iznosi 5,3 milijarde maraka, a smanjena je zbog pada depozita, prije svega bankarskih i vladinih institucija, te javnih i privatnih preduzeća. S druge strane, depoziti građana imaju rast od jedan odsto u odnosu na kraj 2008. godine”, istakla je Injac.

Dodala je da je pad depozita nastao zbog promjena likvidnosti privrede, a da je povjerenje u bankarski sistem stabilno.

Injac ističe da je bankarski sektor RS likvidan i stabilan i da to pokazuje činjenica da se 29 odsto aktive nalazi u novčanim sredstvima, a ukupna aktiva depozita u julu takođe bilježi rast.

“U prvih sedam mjeseci depoziti građana imaju rast od dva odsto u odnosu na kraj 2008. godine, što je dobar trend i potvrda povjerenja u bankarski sektor RS”, naglasila je Injac.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT Saša Grabovac kaže da je ovakvo stanje bilo očekivano, s obzirom na to da su smanjene privredne aktivnosti.

“Došlo je i do smanjenja realizacije po osnovu prihoda i samim tim preduzeća nemaju slobodnih sredstva koja mogu da ostave kod banaka, to je još jedan pokazatelj da je likvidnost preduzeća smanjena, a to je bilo i za očekivati. S druge strane, ohrabrujući je porast depozita stanovništva, tako da se naš bankarski sistem može ocijeniti kao stabilan, iako situacija u privredi ima uticaja i na njihov položaj”, kazao je Grabovac.

Zaduženost

Slavica Injac je kazala da ukupna kreditna zaduženost pravnih i fizičkih lica iznosi 3.464 milijarde maraka i ista je kao na početku godine. Ona objašnjava da nema značajne promjene, kada se radi o kreditiranju, odnosno da je odobreno novih kredita u iznosu koliko je vraćeno starih.

Izvor Glas Srpske