BANJALUKA – Iako su građevinske firme u RS skoro deset puta manje po kapitalu i dva puta manje po prometu od firmi u FBiH, imaju dva puta veću dobit. Kapital 100 najvećih građevinski firmi u RS je 141 milion KM, a njihova dobit je iznosila 71 milion KM. S druge strane kapital najvećih firmi u FBiH je 1,39 milijardi KM, a dobit tek 37,6 miliona KM.

Najvećih 100 građevinskih firmi u FBiH ima promet od 1,1 milijardu KM, dok isti broj najvećih firmi u RS ima promet od 656 miliona KM, rezultati su istraživanja koje je uradila kompanija "New Market Consulting" iz Sarajeva.

Komentarišući navedenu analizu Saša Petković, predsjednik Sekcije za preduzetništvo u Udruženju ekonomista RS – SWOT, kao razloz zbog kojeg su firme iz RS uspješnije vidi u brojnim infrastrukturnim projektima koji su u toku, počev od izgradnje puteva, mostova, do stanogradnje koja je u RS, posebno u Banjoj Luci ponovo u ekspanziji.

proracunPrema njegovim riječima uspjeh u građevinarstvu je od velikog značaja uzme li se u obzir da je ova oblast, posebno u vremenu krize pokretač razvoja drugih pratećih grana privrede. S obzirom da se predviđa da će naredna godina biti teška, građevinarstvo, elektropotencijal i energetika mogu biti grane koje će omogućiti da se u RS uspješno prebrodi kriza.

– Izgradnja autoputa Banja Luka – Doboj, TE Stanari i jačanje Rafinerije ulja Modriča neki su od projekta koji mogu znatno da doprinesu prevazilažanju krize u narednom periodu – smatra Petković.

Kada je u pitanju proizvodnja neprehrambenih proizvoda, istraživanje je pokazalo da firme u oba entiteta slično posluju, odnosno bilježe gubitke. U RS one su u minusu 59,7 miliona KM, a u FBiH 65,4 miliona KM. U proizvodnji neprehrambenih proizvoda promet firmi u FBiH je 4,8 milijardi, a u Srpskoj 2,8 milijardi KM.

S druge strane, firme iz prehrambene industrije u FBiH su znatno uspješnije. Kompanije u Srpskoj iz ove oblasti imale su dobit od 7,5 miliona, dok je 100 najvećih firmi u FBiH ostvarilo dobit od oko 106 miliona KM.

U oba entiteta bile su uspješne firme iz oblasti prevoza, skladištenja i komunikacija. Njihova ukupna dobit iznosila je 204,7 miliona KM od čega je u RS 86,7 miliona KM, a u FBiH 118,4 miliona.

Za minuse u oblasti neprehrambene industrije, Petković je naveo loš kvalitet ovih proizvoda, nepostojanje potrebne papirologije za izvoz kao i necarinske barijere drugih zemalja.

On je dodao da činjenica da se za uvoz vode i drugih gotovih prehramenih proizvoda u BiH izdvajaju milioni maraka pokazuje da se može mnogo više učiniti na ovom polju.

– Solidan uspjeh firmi iz oblasti prevoza, skladištenja i komunikacija bio je očekivan. Posebno se to odnosi na putnički saobraćaj koji će biti još razvijeniji nakon ukidanja viza – zaključio je Petković.

Izvor Fokus