BANJALUKA – Ambicija Vlade RS je da bruto društveni proizvod u Srpskoj iduće godine dostigne rast od dva odsto, da se održi rast industrijske proizvodnje od šest odsto, obezbijedi stimulacija izvoza, kao i da javna potrošnja ostane u sadašnjim okvirima, izjavio je premijer RS Milorad Dodik.

Nakon završetka javne rasprave u Privrednoj komori RS u Banjaluci o dokumentu “Ekonomska politika u 2010. godini”, Dodik je rekao novinarima da je važno da RS u narednoj godini održi stepen investiranja od 20 odsto bruto društvenog proizvoda, ističući da je Vlada za investicione projekte u narednoj godini obezbijedila 1,9 milijardi KM.

“Mislim da će to biti dovoljno da na kraju 2010. godine kažemo da nas nije `satrala` svjetska ekonomska kriza kao neke ekonomije u okruženju i da imamo perspektivu da u narednim godinama napredujemo dalje”, istakao je Dodik.

On je rekao da će Vlada RS očuvati plate i penzije na sadašnjem nivou, ističući da je situacija u penzionom sektoru veoma teška.

“Povećanje nezaposlenosti, a na drugoj strani povećanje broja penzionera je neodrživo i moramo vidjeti na koji način završiti reformu u tom pogledu”, istakao je Dodik, dodajući da je Vlada RS odlučna da zadrži nivo i isplatu penzija na ovogodišnjem nivou.

On je rekao da je Vlada RS opredijeljena za dijalog sa Privrednom komorom RS i sindikatom Srpske o svim suštinskim pitanjima, podsjećajući da je ove godine zajednički kreirano više od 100 mjera od kojih je značajan broj realizovan, a neke se u kontinuitetu realizuju.

“Opšta je ocijena na današnjem skupu da su te mjere razlog što smo imali relativno dobru situaciju u ovoj godini, imajuću u vidu svjetsku ekonomsku krizu i njene posljedice na našu privredu”, istakao je Dodik.

Dodik je rekao da se RS dobrim dijelom uspjela odbraniti od posljedica svjetske ekonomske krize koje su vidljive u zapošljavanju.

On je izrazio zadovoljstvo činjenicom da su Privredna komora RS i sindikat danas podržale Ekonomsku politiku Vlade RS za 2010. godinu koju će sutra razmatrati poslanici u Narodnoj skupštini RS.

Dodik je rekao da su Privredna komora RS i sindikat predložili da se svaka tri mjeseca održavaju tematske sjednice Vlade RS o stanju u privredi, a da parlament takve sjednice održava dva puta godišnje.

On je rekao da je na javnoj raspravi predloženo formiranje fonda solidarnosti koji će biti usmjeren ka tome da se interveniše i pomogne privrednim preduzećima u realizaciji njihovih politika u stanju ekonomske krize, te potrebi rekonstrukcije Zavoda za zapošljavanje RS.

Privredna komora RS daje punu podršku mjerama Ekonomske politike Vlade RS za 2010.godinu, izjavio je predsjednik ove komore Borko Đurić.

“Privredna komora RS daje punu podršku Ekonomskoj politici za iduću godinu uz određene sugestije koje smo predložili kako bi mjere ekonomske politike što lakše bile provedene”, rekao je Đurić nakon završetka javne rasprave o predmetu “Ekonomska politika za 2010. godinu”.

Đurić je rekao da je mjere Ekonomske politike Vlade RS u idućoj godini moguće realizovati kroz izmjene zakonske regulative, promjene načina korištenja podsticaja kroz preuređenje Pravilnika o podsticajima, povećanju efikasnosti rada državne administracije u funkciji realnog sektora, povećanja efikasnosti rada sudova, planiranje i redovne kontrole inspekcijskih organa svim privrednim subjektima.

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić smatra da u oblasti ekonomske politike naredne godine svu energiju treba usmjeriti na očuvanje postojeće zaposlenosti i stvaranje uslova za otvaranje novih radnih mjesta u RS.

Mišićeva je rekla da će iduća godina biti mnogo složenija i više opterećena krizom nego ova godina.

Ona je istakla da se Sindikat protivi smanjenju broja radnika u RS i njihovom otpuštanju u situaciji kada preduzeća loše posluju, ističući da se Sindikat zalaže za to da plate menadžera preduzeća moraju dijeliti sudbinu preduzeća.

“Neprirodno je da u jednom preduzeću imate platu menadžera od nekoliko hiljada maraka, a da na drugoj strani radnici nemaju plate”, izjavila je Mišićeva.

Ona je rekla da nije moguće da u narednoj godini budu smanjene plate u realnom sektoru jer su te plate “nepristojno niske” i iznose 40 odsto prosječne plate u RS, čime ne mogu pokriti ni onovne potrebe četveročlane porodice u RS.

“Ne možemo govoriti o smanjenju tih plata, već moramo raditi na njihovom povećanju, zato što je svakim danom manja kupovna moć stanovništva u RS”, naglasila je Mišićeva.

Ona je rekla da se Sindikat založio za formiranje fonda solidarnosti RS u koji bi poslodavci i Vlada RS simbolično ulagali sredstva, ističući da bi taj fond trebalo da sačuva radna mjesta u Srpskoj, odnosno da novac bude na raspolaganju poslodavcima koji su u krizi kada je riječ o isplati plata radnicima.

Izvor Agencije