BANJALUKA – BiH je tokom protekle godine preduzetnicima skratila potrebno vrijeme za otvaranje firme za 15 dana, ali se, uprkos tome, spustila za jedno mjesto na globalnoj ljestvici i ostala pretposljednja zemlja u Evropi u tom segmentu, jer previše zaostaje za najbližim konkurentima.

Pokazuje to nedavno objavljeni izvještaj Svjetske banke i Međunarodne finansijske korporacije (IFC) "Doing Business 2012" koji nas je u tom segmentu uslova za poslovanje smjestio na nezavidno 162. mjesto od ukupno 183 rangirane zemlje svijeta.

Globalna ljestvica pokazuje da nam u Evropi u leđa gleda samo samoproglašena država Kosovo koja se nalazi na 168. poziciji.

Ostale zemlje regiona nalaze se daleko ispred nas. Prednjači Makedonija na izrazito visokom šestom mjestu u svijetu, koju slijede Slovenija na 28, Crna Gora na 47, Albanija 61, Hrvatska 67. i Srbija na 92. mjestu.

Prema ovogodišnjem izvještaju "Doing Businessa", BiH je zadržala 12 procedura za pokretanje posla, s tim da je ukupno vrijeme da se prođu svi koraci skraćeno sa 55 na 40 dana.

Najznačajnije ubrzanje desilo se kod procedure koja važi u FBiH, a odnosi se na dobijanja neophodne dozvole kantonalnog ministarstva trgovine, koja je skraćena sa ranijih 15 dana na jedan dan. Drugi napredak je za dobijanje identifikacionog broja firme umjesto 15 dana sada čekaju pet dana, dok je, sa druge strane, procedura za upis djelatnosti produžena sa jedan na 10 dana.

Igor Gavran, ekonomista u Spoljnotrgovinskoj komori BiH, kaže da napredak pri osnivanju firmi u BiH postoji, ali da je stanje i dalje izuzetno loše. On smatra da je na skraćenje vremena za pokretanje bizniza u BiH više uticala ekonomska kriza nego pojačana efikasnost administracije.

"Kada govorimo o tome, treba uzeti u obzir da je u periodu koji tretira zadnji izvještaj ‘Doing Business’ bio dosta nizak nivo ekonomskih aktivnosti u BiH, pa je i broj zahtjeva za osnivanje firmi generalno bio manji što je uticalo na njihovu bržu obradu", istakao je Gavran.

Dok je u BiH za pokretanje biznisa potrebno prosječno 40 dana, Gavran ističe da su mnoge zemlje omogućile osnivanje preduzeća putem Interneta za svega jedan ili nekoliko dana.

Njegove riječi potvrđuje i prezentovano istraživanje u kojem su ispred BiH pozicionirane mnoge egzotične države Afrike, Azije i srednje Amerike. Čak 83 zemlje svijeta, među kojima Burkina Faso i Vijetnam, uvele su servis "one stop shop" (sve na jednom mjestu), dok se Ruanda, koja je krajem prošlog vijeka sa nama dijelila loš imidž zbog brutalnih sukoba i masovnih ratnih zločina, sada prepoznaje kao destinacija u kojoj se firma osnuje za svega tri dana.

Troškovi pokretanja biznisa u BiH, koji uključuju sve takse i naknade za pravne i profesionalne usluge, navode analitičari Svjetske banke, iznose 17 odsto od prihoda po glavi stanovnika, što je duplo viši nivo u odnosu na prosjek u regionu istočne Evrope i srednje Azije.

Pored toga, novac koji naš preduzetnik treba da položi u banku ili plati notaru prije registracije firme i tri mjeseca po osnivanju dostiže 29,4 odsto od prihoda po glavi stanovnika, što je skoro trostruko viši udio u poređenju sa regionalnim prosjekom.

Gavran kaže da sam broj zakonski zahtjevanih dokumenata, taksi i uplata za osnivanje preduzeća predstavlja strahovit gubitak vremena i troškova kako osnivača kompanije tako i same administracije.

"Da je manje papirologije, smanjila bi se i administracija. Vrlo često se veliki broj procedura pravda sprečavanjem manipulacija i suzbijanjem pranja novca, ali u stvarnosti znamo da više procedura samo donosi više grešaka i doprinosi većem nivou korupcije", ukazuje Gavran.

Izvor Agencije