PARIZ – “Pametne fabrike” bi mogle da uvećaju svjetski bruto domaći proizvod za 1.500 milijardi do 2.200 milijardi dolara godišnje do 2023. godine, pokazuju rezultati objavljenog izvještaja Istraživačkog instituta Kapžemini.

Izvještaj je izrađen na osnovu ankete u kojoj je učestvovalo hiljadu čelnika iz kompanija koje imaju “pametne fabričke inicijative”, navodi CNBC.

Institut je “pametne fabrike” opisao kao “digitalne platforme i tehnologije” koje imaju za cilj da postignu “značajna poboljšanja produktivnosti, kvaliteta, fleksibilnosti i usluge”.

U saopštenju koje prati objavljeni izveštaj, institut navodi da će se finansijski uspon realizovati kroz “povećanje produktivnosti, poboljšanje kvaliteta i tržišnog udjela”.

U studiji se ističu neki od primjera napretka u tom sektoru koji su zabilježeni u posljednjih nekoliko godina. Tako je, na primjer, utvrđeno da ove godini 68 odsto organizacija realizuje “pametne fabričke projekte” u poređenju sa samo 43 odsto u 2017. godini.

Takođe se ukazuje na značaj 5G – pete generacije mobilnih mreža, koja bi trebalo da postane “ključni pokretač pametnih fabričkih inicijativa”.

Kada je u pitanju usvajanje koncepta “pametnih fabrika”, Kina, Njemačka i Japan prednjače u tome, a prate ih Južna Koreja, Sjedinjene Države i Francuska. (Tanjug)