BANJALUKA – Banjalučki Okružni privredni sud otvorio je stečajni postupak u Drvnoj industriji “Omar” iz Kneževa čiji je najveći posredni akcionar Enver Moralić, jedan od najbogatijih ljudi u Hrvatskoj.

Pokretanje stečajnog postupka u aprilu ove godine je zatražilo sedam radnika "Omara" koji nisu radno angažovani u preduzeću već četiri godine i za koje doprinosi za penzijsko i zdravstveno osiguranje nisu uplaćeni još od 1997.

Privremeni stečajni upravnik DI "Omar" je, navodi se u rješenju Privrednog suda, utvrdio da preduzeće ne radi duže od četiri godine, jer su njegove obaveze veće od obrtnih sredstava, kao i kapitala kada se umanji za nagomilane velike gubitke.

"Kada se uzme u obzir da preduzeće nije iskazalo poslovanje preko završnih računa u posljednje dvije i po godine, onda je ekonomska situacija još složenija. Preduzeće nema kapaciteta da posluje niti da se zadužuje kako bi obezbijedilo proces proizvodnje, a pogotovo izmirenje obaveza", istakao je u analizi privremeni stečajni upravnik.

Finansijski vještak Miroslav Lazendić ocijenio je da je "Omar" platežno nesposoban još od 2007, ukazujući da je u međuvremenu došlo do obezvređivanja njegove imovine.

Naglašava, takođe, da je iz podataka poslovanja preko transakcionog računa dobio informaciju da su kod banaka zabilježene neizmirene obaveze firme koje premašuju pet miliona KM.

Milorad Keleman, predsjednik Sindikata bivših radnika "Omara", izrazio je žaljenje zbog odlaska preduzeća pod stečaj, navodeći da se radi o kapacitetu koji je moga da opstane na tržištu. On je kivan na grupu kolega koja je zatražila stečaj, kao i vlasnika koji nije oživio proizvodnju, navodeći da kroz taj proces niko od stotinak bivših radnika "neće dobiti, već samo izgubiti".

"Mi i sada ne živimo kao ljudi. Lično nemam ni pola marke u džepu, gladan sam kao nikad ranije i bolestan, a doktoru ne mogu, jer mi nije uplaćeno zdravstveno osiguranje", priča Keleman.

On traži da se stečaj iskoristi kako bi se utvrdilo kolika je šteta nanesena preduzeću proteklih godina tako što bi bio obavljen novi popis imovine i zaliha i upoređen s ranijim.

"'Omar’ je imao 105 kubika parketa i drugih gotovih bukovih proizvoda spremnih za ugradnju. Treba vidjeti šta je sada s tim", naglašava Keleman.

Ferid Moralić, Enverov brat, koji direktno drži 12 odsto akcija "Omara", tvrdi da stečaj ne znači i kraj preduzeća, već njegov novi početak.

"Planiram stečajnu reorganizaciju, koja će zavisiti od razgovora sa stečajnim upravnikom i poslovnim partnerom. Ubijeđen sam da ima prostora da se ožive i na zdrave noge postave barem dva-tri pogona, prije svih pilana i stolarija", kazao je Moralić za "Nezavisne".

Upitan zbog čega preduzeće nije pokrenuo ranije, da ne dođe u postojeću situaciju, on je rekao da se suočio s opstrukcijama radnika koji su "sputavali registraciju preduzeća i njegove dobre namjere".

Izvor Agencije