BANJALUKA – Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić izjavio je da bi zadnji kvartal naredne godine trebalo da bude period izlaska iz recesije ukoliko ne bi došlo do dodatnih poremećaja u globalnim kretanjima.

“Ne možemo još reći da izlazimo iz recesije, iako u prošloj i ovoj godini postoje pozitivni impulsi i parametri koji ukazuju na oporavak privrede”, rekao je Džombić novinarima u Banjaluci.

Premijer je podsjetio da je u prošloj godini pozitivna stopa rasta iznosila 0,8 odsto, a rast industrijske proizvodnje je bio pet odsto, da je u prvom polugodištu ove godine rast BDP-a bio 1,7 odsto, što sve ukazuje na rast privrede.

Džombić je naveo da industrijska proizvodnja za prvih osam mjeseci ove godine ima rast od 7,2 odsto, kao i da se u strukturi industrijske proizvodnje vidi rast prerađivačke industrije, što su, kako je rekao, sve dobri parametri.

Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević rekao je da je u RS  tokom 2010. godine zabilježen postepeni oporavak privredne aktivnosti, a bruto društveni proizvod iznosio je 8,306 milijardi KM, što je rast od 0,8 odsto u odnosu na 2009.

Kovačević je nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta RS, na kojoj je razmatran Izvještaj o stanju u privredi za 2010. godinu, rekao da je u RS prošle godine bilo 447 388 zaposlenih i 145 343 nezaposlenih, te da je prosječna neto plata iznosila 784 marke.

On je dodao da je stopa rasta industrijske proizvodnje iznosila pet odsto. Ostvaren je izvoz u vrijednosti 2,177 milijardi, a uvoz od 4,053 milijardi KM, odnosno pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 53,7 odsto.

Kovačević je naglasio da se trend ekonomskog rasta nastavlja i u prvom i drugom kvartalu 2011. godine.

“U prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period lani, BDP je zabilježio pozitivnu stopu rasta od 1,6 odsto, u oblastima vađenja rude i kamena od 25 odsto, a u prerađivačkoj industriji od 8,9 odsto”, rekao je Kovačević.

Ministar je rekao da Međunarodni monetarni fond za 2011. i 2012. godinu predviđa rast ekonomije BiH po stopi od 2,2 odsto.

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da sindikat traži povećanje plata u granama u realnom sektoru u kojima je iskazan rast proizvodnje, jer nisu povećavane četiri godine.

Ona je dodala da pokazatelj privrednog stanja Savezu sindikata daje za pravo da traži povećanje plata i isplatu starih dugovanja poslodavaca, koja iznose 800 miliona KM.

Prema njenim riječima, učešće i porast prosječne plate nije odraz stanja u realnom sektoru.

Govoreći o izmjenama Krivičnog zakona kojima bi se propisale kazne za poslodavce koji ne isplaćuju radnike, Mišićeva je rekla da je ovaj zahtjev Saveza sindikata opravdan, jer se radi o svjesnom neisplaćivanju plata pojedinih poslodavaca.

“Smatramo i da će svi ozbiljni poslodavci u RS kojima je u interesu opstanak biznisa biti za to da se neodgovorni poslodavci kažnjavaju, jer se na taj način smanjuje i nelojalna konkurencija”, rekla je Mišićeva.

Podržan Nacrt zakona o socijalnoj zaštiti

Ekonomsko-socijalni savjet RS podržao je Nacrt zakona o socijalnoj zaštiti uz zahtjev da se obezbijede instrumenti za redovno ostvarivanje prava i da se preciziraju obim i izvori finansiranja.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Ranko Škrbić rekao je da će osnovica nadoknade za tuđu njegu i pomoć biti 10 i 20 odsto prosječne neto plate u prošloj godini i da zbog finansijske situacije neće moći biti ispunjena obaveza od 70 odsto prosječne neto plate, kao što je bilo predviđeno.

Nacrt zakona biće razmatran na sjednici Vlade u četvrtak, kako bi se uputio u parlamentarnu proceduru.

Prema Škrbićevim riječima, teret dodatnih finansiranja od 32 do 38 miliona KM biće podijeljen tako da će 50 odsto plaćati Vlada, a 50 odsto lokalne zajednice, dok bi se kroz izmjene Zakona o budžetu po hitnom postupku obezbijedila redovnost isplata.

„U međuvremenu smo partnerskim nevladinim organizacijama invalidnih lica obećali da ćemo u narednih mjesec dana uraditi brzu analizu i procjenu stvarnog broja lica kojima je najpotrebnija tuđa njega, kao jedno od prava predviđenih ovim zakonom“, rekao je Škrbić.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić je ocijenila da su u izradu ovog zakona bile uključene reprezentativne interesne grupe.

Prema njenim riječima, sredstva za ostvarenje njihovih prava moraju biti obezbijeđena, ali to ne podrazumijeva samo uzimanje iz privrede.

„Mi smo precizirali koliko koštaju prava iz zakona o socijalnoj zaštiti i koji su stabilni izvori finansiranja. Učešće budžeta sa 38 miliona dodatnih sredstava je veliki novac, zbog čega niko nema pravo da razočara korisnike prava“, rekla je Mišićeva.

Ona je ukazala i na poseban značaj pitanja sredstava koje obezbjeđuju lokalne zajednice, zbog nadoknade sredstava ukoliko one nisu u mogućnosti.

Izvor Agencije