BANJALUKA – Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić rekao je da je dao nalog Investiciono-razvojnoj banci RS da ispita klauzule privatizacionog ugovora za Fabriku duvana Banjaluka i utvrdi kakve su mogućnosti za pravni lijek u slučaju utvrđivanja eventualnih nezakonitosti.

“Dao sam nalog da se najprije provjeri da li se nezakonite radnje odnose na Fabriku duvana ili samo na firmu `Antonić`. Prvo da raščistimo oko toga, a onda da vidimo da li Antonić, kao kupac i odgovorno lice, ima određene odgovornosti , te da li postoji mogućnost za raskid ugovora”, rekao je Džombić.

Džombić je dodao da će se Vlada RS, na osnovu utvrđenih činjenica, opredijeliti u vezi s ovim pitanjem u narednom periodu.

Predsjednik Sindikata Fabrike duvana Banjaluka Miroslav Marinković prethodno je zatražio sastanak sa najvišim zvaničnicima RS, te ih pozvao da učine sve što je u njihovoj moći da spriječe dalje propadanje ovog preduzeća, koje zapošljava 325 radnika.

U pismu predsjedniku RS Miloradu Dodiku, premijeru Aleksandru Džombiću i predsjedniku Narodne skupštine Igoru Radojičiću, Marinković je naveo da od njih očekuje podršku kako bi aktuelni većinski vlasnik preduzeća Nebojša Antonić konačno ispoštovao privatizacione obaveze prema radnicima.

Marinković je ukazao da su ukupni dugovi Fabrike duvana premašili 12 miliona KM, što je za tri miliona KM više od ukupne vrijednosti kapitala preduzeća, zbog čega jedinom proizvođaču cigareta u RS prijeti likvidacija.

On je zatražio podršku zvaničnika RS da zbog teškog stanja u preduzeću ni u kom slučaju ne dozvole da preduzeće ode u stečaj ili likvidaciju, navodeći da radnici za to ne snose nikakvu odgovornost.

Antonić je nedavno kazao da je pad proizvodnje u Fabrici duvana uzrokovan većim akciznim opterećenjem i borbom sa nelojalnom konkurencijom, negirajući da mu je konačni cilj gašenje fabrike zarad dobijanja atraktivne lokacije, pošto je njen najveći povjerilac.

Udruženje malih akcionara Fabrike duvana ranije je Džombiću, kao predsjedavajućem Savjeta za privatizaciju RS, uputilo zahtjev za raskid ugovora o kupoprodaji državnog kapitala sa firmom "Antonić Trade".

"Ako već država ne može svoj kapital da proda nekom renomiranom proizvođaču cigareta, neka zajedno s akcionarima domaćinski vodi fabriku za koju mislimo da može solidno poslovati", ističe u saopštenju Zlatibor Koljančić, predsjednik Udruženja malih akcionara Fabrike duvana.

"Antonić Trade" Nebojše Antonića je 55 odsto državnog kapitala Fabrike duvana kupio u septembru 2006. godine za oko 2,1 milion KM.

Antonić je zajedno sa više lica uhapšen krajem prošle sedmice u akciji "Kafa", a osumnjičeni se terete za organizovani kriminal u vezi sa carinskim prevarama, milionskim utajama, falsifikovanjem, te fiktivnim uvozom kafe na osnovu kojeg su dobijali povrat PDV-a.

Lider malih akcionara pozdravio je akciju Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) i Tužilaštva BiH, izražavajući očekivanje da će predmet istrage biti i Fabrika duvana koju je, tvrdi, Antonić uvukao u inkriminisane radnje.

"U pitanju je proizvodnja i prodaja cigareta Fabrike duvana bez akciznih markica, proizvodnja rezanog duvana koji se, navodno, izvozi, prodaja i izmještanje mašina za proizvodnju cigareta na druge lokacije, kao i upućivanje ‘povjerljivih’ radnika na rad u Dobro Polje i Bijeljinu", ističe Koljančić.

Prema njegovim tvrdnjama, u skladištima Fabrike duvana nalazila se veća količina cigareta regal koje su proizvedene bez licence.

Izvor Agencije