VLASENICA – Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić izjavio je da je RS napravila rezervnu varijantu za pokrivanje budžetskog deficita znajući da možda FBiH ili zajedničke institucije BiH neće ispuniti uslove i neće doći do povlačenja kreditnih sredstava od Međunarodnog monetarnog fonda.

“Stvar je vlasti Federacije BiH kako će završiti problem deficita i pokriti nedostatak prihoda u svom budžetu. To je njihovo pitanje i njihova stvar”, rekao je premijer Džombić u Vlasenici.

Džombić je podsjetio da je Vlada RS budžetski deficit pokrila putem stend-baj aranžmana sa MMF-om i naglasio da ove godine neće biti tog aranžmana.

“Već smo išli sa izdavanjem trezorskih zapisa i planirali da izdamo državne obveznice – dugoročne hartije od vrijednosti RS. Već smo pregovarali sa potencijalnim investitorima na tržištu kapitala”, rekao je Džombić.

On je dodao da od kada je nastupila ekonomska kriza, budžeti zemalja regiona i svijeta se nalaze u deficitu, a među njima su i budžeti RS i FBiH.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko izjavio je prethodno da su RS i FBiH već suočene sa budžetskim deficitom koji će značajno biti povećan ukoliko ubrzo ne budu realizovana međunarodna sredstva.

“Neusvajanje generalnog fiskalnog okvira za period od 2011. do 2013. godine od Fiskalnog vijeća BiH spriječava raspodjelu sredstava iz stendbaj-aranžmana sa MMF-om kao i sredstava makrofinansijske pomoći, što je jedan od razloga što entitetima ponestaje sredstava i donacija”, rekao je Incko.

 

On je istakao da političari u BiH moraju odmah da formiraju organe vlasti na nivou BiH, jer ukoliko se to ne desi postoji opasnost da će ekonomska kriza, sa kojom se suočava BiH, poprimiti veće razmjere.

“Politička nestabilnost sve više pogoršava ionako tešku situaciju kada je riječ o nezaposlenosti”, upozorio je Incko.

Prema njegovim riječima, blokirane su sve velike investicije u infrastrukturu za prenos električne energije i raspodjela od 10 odsto od ukupnih prihoda putarina i kupljenih automobila 2009. godine, što trenutno iznosi više od 20 miliona KM.

On je naveo da su direktna strana ulaganja u BiH doživjela pad od 71,4 odsto u 2010. u odnosu na 2009. godinu.

Incko je istakao da je nakon procjene pada kreditnog rejtinga BiH puno teže uvjeriti strane investitore da dođu i počnu otvarati prijeko potrebna radna mjesta.

“Pad rejtinga može da prouzrokuje i porast kamatnih stopa u komercijalnim bankama koje djeluju u BiH. To bi stvorilo dodatno opterećenje za domaćinstva i poslovne subjekte. To je snažan udarac za ekonomiju BiH i životni standard njenih građana”, naglasio je Incko.

On smatra da su ogromne šanse i potencijal BiH u sektorima energetike i zaštite životne sredine.

Izvor Agencije