BANJALUKA – Lokalne zajednice u RS mogu dosta učiniti na privlačenju investicija kroz podsticaje i utvrđivanje komparativnih prednosti u odnosu na okruženje, ocjenjeno je na seminaru pod nazivom “Unapređenje poslovnog okruženja na lokalnom nivou” koji su 22. oktobra u Banjaluci organizovali Udruženje ekonomista RS – SWOT i fondacija “Friedrich Ebert Stiftung”.

Na seminaru, kome je prisustvovalo oko 30 učesnika, mahom predstavnika resornih ministarstava RS i lokalnih razvojnih agencija, naglašeno je da opštine moraju biti aktivne u razvoju poslovnog ambijenta bez obzira na makroekonomske pokazatelje.

Andrea Vugrinović, stručni konsultant za lokalni ekonomski razvoj iz Varaždina, kroz svoje predavanje ukazala je da lokalne zajednice, pored direktnih podsticaja, ulagačima mogu pomoći kroz izgradnju infrastrukture i pribavljanje svih potrebnih dozvola za otpočinjenje projekata.

“Na svakoj lokalnoj zajednici je da utvrdi šta su njene potrebe, kao i prednosti u odnosu na druge. Negdje je to geografska lokacija, dostupnost radne snage ili sirovina za proizvodnju. Ako se određena lokalna zajednica opredjelila za razvoj turizma onda je nelogično da tu dovodi ulagače koji će otvarati fabriku koje će zagađivati okolinu”, ukazala je ona.

Vugrinovićeva je kazala da u Hrvatskoj u privlačenju ulagača prednjače Istra i sjeverni dio zemlje koji dosta rade i na obrazovanju kadrova.

“Konkretno, u Varaždinu radi Fakultet organizacije i informatike te se privlače firme iz oblasti informacijskih nauka koje privređuju i zapošljavaju ljude sa tog područja”, navela je ona.

Na seminaru se posebno govorilo o stvoranju povoljnog poslovnog okruženja, administrativnim procedurama, odnosno barijerama u biznisu, rješavanju ključnih problema u cilju otvoranja novih radnih mjesta u opštinama.

Bojan Jojić, predsjednik Sekcije za lokalni razvoj u Udruženju ekonomista RS – SWOT, je kao voditelj radionice, koja je održana u sklopu seminara po LED cafe metodologiji, na praktičnim primjerima ukazao na rad administracije u procesu investiranja, podsticajnim mjerama sa lokalnog nivoa, marketing procesu i aftercarea za investitore.

LED café (Local Economic Development café) je radni ambijent koji se organizuje tako da izgleda kao café, dakle neformalno. Teme su obrađene na način da se formiralo nekoliko radnih grupa, od kojih svaka grupa ima svog predstavnika (host) koji je reprezentuje. U neformalnoj atmosferi caféa učesnici su obrađivali svaku od zadatih tema i smjenjivali se predviđenom dinamikom (svakih 15-20 minuta), te na taj način prolazili kroz sve grupe i davali svoja viđenje o problematici koja je predmet rasprave (učesnici radionice su iz raznih oblasti). Suština vježbe ja da se potakne interakcija i da se određene teme sagledaju i analiziraju iz više uglova, dajući učesnicima radionice mogućnost da u opuštenoj atmosferi, metodom brainstorminga, razviju svoje ideje o nametnutoj temi, te da ih vizualiziraju.

Jojić je radionicu ocjenio korisnom jer su na jednom mjestu spojili ljude iz ministarstava i lokalnih razvojnih agencija koji su zajednički razmatrali unaprijeđenju poslovnog ambijenta.

“Uloga svakog nivoa vlasti je da usvaja praktična rješenja i razrađuje ih u praksi u cilju stvaranja boljeg poslovnog okruženja”, istakao je on.

Slobodanka Dubravac, načelnik Odjeljenja za razvojne projekte u Ministarstvu za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, koja je učestvovala na seminaru, istakla je da je ovakav skup bio odlična prilika za proširenje saradnje između predstavnika lokalnog i republičkog nivoa vlasti gdje u direktnom kontaktu razmjene mišljenja.

“Ovakva vrsta seminara je baš to što treba, odnosno da kroz razgovor vidimo gdje su naša eventualna neslaganja i kako se situacija na terenu može unaprijediti”, istakla je ona.

Najavila je da to ministarstvo za nekoliko sedmica planira obuke nadležnih na temu privlačenja stranih investitora u lokalne zajednice kroz interaktivni rad predstavnika lokalnog i entitetskog nivoa.

Damir Hajrić, projekt koordinator fondacije “Friedrich Ebert Stiftung”, koja od 1996. godine u BiH radi na demokratizaciji bh. društva i promociji evropskih integracija, kazao je da su ovakvu skupovi i edukacije veoma važni s obzirom da se razvoj ekonomije na lokalnom nivou često marginalizuje u odnosu na entitetski i državni nivo.  

“Ovo je za nas vrlo interesantna oblast, jer bez lokalnog razvoja nema niti trajnog ekonomskog razvoja države”, rekao je Hajrić.

Izvor SWOT