BANJALUKA – Preduzeće "Elektrokrajina" Banjaluka je u prvom polugodištu 2014. godine nastavilo trend smanjenja distributivnih gubitaka i povećanja naplate električne energije, čime su djelimično ublaženi negativni finansijski efekti majskih poplava, koje su nanijele ogromnu štetu ovoj firmi.

Distributivni gubici preduzeća u prvih šest mjeseci ove godine iznosili su 16 odsto, čime su za dva odsto manji nego u istom periodu 2013. godine (18 odsto), a čak za 5,3 odsto nego u prvom polugodištu 2012. godine (21,3 odsto).

"Distributivni gubici se konstantno smanjuju kroz pojačane aktivnosti na kontroli mjernih mjesta, otkrivanju neovlaštene potrošnje električne energije i sanaciji i izgradnji distributivne mreže", izjavila je Seka Kuzmanović, direktor "Elektrokrajine".

Nivo naplate električne energije u periodu januar – jun 2014. godine iznosio je 103,2 odsto, što je 1,3 odsto više nego u istom periodu lani, a prelazi 100 odsto jer, pored naplate tekuće potrošnje, uključuje i realizaciju po ranije sklopljenim reprogramima.

Ostoja Dumonić, izvršni direktor za ekonomske poslove "Elektrokrajine", kaže da su ukupni prihodi preduzeća u obračunskom periodu iznosili 102,4 miliona KM, što je blago smanjenje od 0,3 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

"To je uglavnom rezultat pada potrošnje električne energije usljed neuobičajeno blage zime početkom godine", ukazao je Dumonić.

Ukupni rashodi iznosili su 102,9 miliona KM i za 0,2 odsto su viši nego u istom periodu lani, prvenstveno zbog povećanih troškova havarijskog održavanja mreže nakon poplava i negativno riješenih sudskih sporova, čime je preduzeće polugodište okončalo sa gubitkom od 434.031 KM.

Naime, nezapamćene poplave sredinom maja prouzrokovale su direktnu materijalnu štetu na objektima i mreži "Elektrokrajine" u iznosu od 2,15 miliona KM.

Objekat poslovnice preduzeća u Čelincu je bio potpuno poplavljen i neupotrebljiv za korištenje, havariju je pretrpjelo sedam trafo-stanica, dok su mnoge trafo-stanice na područjima Čelinca, Banjaluke, Laktaša, Srpca i Prijedora bile pod vodom, što je zahtijevalo hitnu intervenciju i donijelo neplanirano povećanje operativnih troškova.

Ukupna šteta od poplava, računajući i indirektne efekte kroz povećane operativne troškove, interventne aktivnosti i nemogućnost naplate u poplavljenim područjima, daleko je veća i procjenjuje se na oko 7,2 miliona KM.

"Blagovremenom reakcijom Uprave i radnika preduzeća spriječena je daleko veća šteta po imovinu preduzeća, dok je efikasnom sanacijom za svega tri dana ponovo uspostavljeno redovno snabdijevanje kupaca na cijelom distributivnom području", istakla je Seka Kuzmanović, direktor "Elektrokrajine". (Agencije)