BANJALUKA – Dok zemlje EU zbog svjetske ekonomske krize posljednjih mjeseci najavljuju masovna otpuštanja u administraciji, u BiH se državna administracija i izdvajanja za plate činovnika konstantno povećavaju.

U BiH još niko i ne spominje krizu i mogućnosti otpuštanja u administraciji. Naprotiv, prema planu koji je dostavljen Ministarstvu finansija i trezora BiH u institucijama BiH do kraja godine broj zaposlenih trebalo bi da bude povećan za 355.

Isti izvor navodi da naznaka smanjenja broja zaposlenih nema ni u Federaciji BiH (FBiH) gdje egzistira deset kantonalnih i federalna vlada.

Analitičari upozoravaju da administracija u FBiH predstavlja problem, jer ima veliki broj upravnih tijela i obimnu birokratsku masu zaposlenih.

“To u FBiH traje već godinama i niko ne razmišlja da to promijeni. Ako niko ne razmišlja o promjeni strukture vlasti, pogotovo u doba recesije, onda je to duboka ‘crna mrlja’ u BiH”, ističu stručnjaci.

Predsjednik Skupštine Udruženja ekonomista Republike Srpske – SVOT Goran Račić rekao je za “Glas Srpske” da se BiH ponaša neodgovorno i da neće biti značajnijeg napretka sve dok god bude glomazna administracija.

“Još prije godinu zvaničnici RS i FBiH su donijeli odluku da smanje plate u javnom sektoru za deset do 15 odsto i tada je najavljeno da će doći do otpuštanja radnika u javnom sektoru. Ali, očigledno da se to nije realizovalo”, rekao je Račić.

On je istakao da u BiH na jednog zaposlenog radnika u industriji dođu četiri radnika zaposlena van privrede i pet penzionera. “Takav odnos je za jednu državu neodrživ. Ono što BiH treba je veća zaposlenost industrijskih radnika, a ne radnika u javnoj upravi”, naglasio je Račić.

Prema njegovom mišljenju, neophodno je da se hitno uradi nešto na smanjenju državne administracije. “U evropskim zemljama imamo mnoge slučajeve da ukidaju agencije za koje je utvrđeno da samo stvaraju troškove, dok se u BiH takve agencije iz dana u dan povećavaju, ne rade ništa i koriste se samo da zaposle nove ljude”, rekao je Račić.

Glomazan i neefikasan sistem kakav je u BiH, smatraju analitičari, moraće se mijenjati. Plate i troškovi zaposlenih u administraciji u BiH građane će ove godine koštati 3,19 milijardi maraka što je 47,1 odsto iznosa ukupnih budžeta.

Samo za plate i naknade administracije, bez pratećih administrativnih troškova, na svim nivoima vlasti ove godine moraće se izdvojiti 2,5 milijardi maraka. Na plate i naknade zaposlenih u javnoj administraciji u BiH u ovoj godini biće potrošeno 826 miliona maraka više nego u 2006. godini.

I na samu naznaku premijera Republike Srpske (RS) Milorada Dodika da bi moglo doći do otkaza u javnoj upravi i to onih činovnika čiji rad nije dao efekte, dio javnosti u Srpskoj reagovao je negativno.

U proteklom periodu u administraciji RS došlo je do povećanja broja zaposlenih, ali je bilo i otkaza. Najviše novozaposlenih je u Ministarstvu prosvjete i kulture RS – 47 i Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva gdje je broj radnika povećan za 36.

Sa druge strane, u Ministarstvu unutrašnjih poslova broj radnika je smanjen za 711 zbog, kako kažu, penzionisanja radnika i vođenja racionalne politike zapošljavanja. U drugim ministarstvima RS nije bilo većih primanja, ni otpuštanja radnika.

Izvor Agencije