LONDON – Industrijske aktivnosti u 19-članoj evrozoni u maju su rasle najbrže u proteklih više od šest godina, uz podršku talasa novih narudžbi kojeg nisu pokolebale više cijene, pokazao je konačni izvještaj londonske kompanije Markit.  

Indeks menadžera nabave (PMI) za proizvodni sektor evozone, koji izrađuje londonska kompanija Markit, u maju je porastao na 57 bodova, najviši nivo od aprila 2011. godine, saprilskih 56,7 bodova. Najnovije brojke u skladu su s prvobitnom procjenom.

"Uspon aktivnosti u evrozoni sve dublje je ukorijenjen jer fabrike uživaju svojevrsni proljetni zamah. Potražnja za robama raste najbržim tempom u posljednjih šest godina, potičući proizvođače da intenziviraju proizvodnju i zapošljavaju nove radnike dinamikom kakvu nismo bilježili u oko dva desetljeće otkako se prikupljaju ti podaci", kazao je glavni Markitov ekonomist Kris Vlliamson.

Podindeks novih narudžbi uvećan je na 57,8 bodova, najvišeg nivoa od marta 2011. godine, s 57,7 bodova u prethodnom mjesecu. Rast novih narudžbi zabilježen je iako su kompanije podigle cijene, premda ne toliko snažno kao u aprilu. 

Njemačka, najveće evropska ekonomija, i dalje prednjači rastom, bilježeći najsnažniji rast kako aktivnosti, tako i novih narudžbi i zapošljavanja. Njemački PMI pritom je skočio na 59,5 bodova, s 58,2 boda u aprilu, i iznad je prvobitno procijenjenih 59,4 boda. 

U Markitu navode da su solidan rast zabilježile i druge zemlje. Francuska, druga najveća privreda evrozone, premda još uvijek kaska, bilježi najbolje tromjesečje u posljednjih šest godina. Njezin konačni PMI skliznuo je na 53,8 bodova, s 55,1 boda, nasuprot procijenjena 54 boda. 

Naznake da ekonomija evrozone bilježi stabilan i na širokoj bazi utemeljen oporavak, uz paralelno jačanje inflacijskih pritisaka, dobrodošla su vijest za funkcionere Evropske centralne banke (ECB). 

Budući da se privredno stanje poboljšava, ECB će vjerojatno do septembra signalizirati da bi mogao postupno početi privoditi kraju ciklus popustljive monetarne politike, mišljenja su ekonomisti iz Reutersove prošlomjesečne ankete. 

Međutim, inflacijski su pritisci ponešto oslabili u međuvremenu pa su potrošačke cijene u eurozoni u maju na godišnjemj nivou porasle svega 1,4 posto, pokazala je ovih dana prva procjena Eurostata. Poređenja radi, u aprilu je godišnja stopa inflacije dosegnula 1,9 posto, što je u skladu s ciljanih u ECB-u od nešto ispod dva posto.(Seebiz)