BANJALUKA – Proizvođači mlijeka, mliječnih proizvoda i mesa u RS strahuju da će smanjenje ili potpuno ukidanje carina na uvoz tih proizvoda iz EU početkom naredne godine dovesti do lančanih zatvaranja poljoprivrednih gazdinstava u Srpskoj i BiH.

Farmeri tvrde da će ukidanje carina dovesti do povećanja uvoza, što će domaće mljekare, koji svoje proizvode prodaju u bescijenje prisiliti da prosipaju mlijeko i meso.

Kao rezultat Privremenog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU od 1. januara 2011. godine biće ukinute carine na uvoz ovčijeg i kozjeg mesa, kao i na mliječne proizvode, na koje se trenutno naplaćuje 2,5 odsto carine.

Na određene vrste jogurta i namaza carine će biti smanjene sa trenutnih šest na četiri odsto, a isto toliko biće snižena carina na teleće i juneće meso, koja će u potpunosti biti ukinuta 2013. godine.

Farmeri se plaše da će ovakva trgovinska politika dodatno pogoršati zvaničnu statistiku, koja pokazuje da je u BiH tokom prošle godine uvezeno mesa i prerađevina od mesa u vrijednosti od 220,7 miliona, a mlijeka i mliječnih proizvoda za 134,7 miliona KM.

Zbog skorog ukidanja carina strahuju i prerađivači mesa, koji tvrde da je zbog prekomjernog uvoza, mesna industrija u BiH već odavno na koljenima.

Predsjednik Udruženja mesoprerađivača u Privrednoj komori RS Nemanja Vasić kaže da će ukidanje carina produžiti agoniju BiH, započetu trgovinskom razmjenom sa zemljama članicama CEFTA.

“Uvoz mesa i mesnih prerađevina iz zemalja potpisnica CEFTA stalno je u porastu, a sad nam prijeti i povećanje uvoza iz EU. Ilustracija radi, iz Makedonije smo pretprošle godine uvezli 180 tona, a tokom 2009. godine čak 950 tona mesnih prerađevina”, ističe Vasić.

S duge strane, ni građani BiH neće osjetiti nikakve povoljnosti od ukidanja carina, jer je, kako tvrdu u Upravi za indirektno oporezivanje BiH, mala vjerovatnoća da će zbog toga doći do pojeftinjenja.

Izvor Agencije