BANJALUKA – U Republici Srpskoj, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, u prošloj godini podignuta su ukupno 1.054 plastenika, što pokazuje da uzgoj povrća, cvijeća i drugih povrtlarskih kultura u zatvorenom prostoru postaje sve popularnija među poljoprivrednicima.

U prednosti ovakvog načina proizvodnje uvjerili su se i u preduzeću "HPK Draksenić" kod Kozarske Dubice, koje je ove godine započelo sa savremenom plasteničkom proizvodnjom povrća i za sad bilježi dobre rezultate.

Direktor "HPK Drakesnić", Jovica Šuman, kaže da su u opremanje plastenika na površini od preko 2.500 kvadranih metara uložili 200.000 KM. Zasadili su ukupno pet hiljada sadnica paradajaza i prije deset dana obavili prvu berbu.

– Sve smo prodali kupcima na području Kozarske Dubice, Kostajnice i Gradiške, po cijeni koja je u početku iznosila 1,30 KM po kilogramu da bi se kako je sezona odmicala spustila na 0,50 KM – rekao je Šuman i dodao da će uskoro zasaditi pet hiljada novih sadnica.

Šuman je istakao da su zadovoljni postignutim, s obzirom na to da nisu započeli s proizvodnjom početkom godine.

– Nismo završili grijanje, pa je proizvodnja počela malo kasnije. Međutim, sada smo to obavili, pa se nadamo de ćemo od naredne godine početi na vrijeme i ostvariti još bolje prinose – kazao je Šuman.

On je napomenuo da su prilikom otvranja plastenika, od resornog ministarstva dobili 30.000 KM za podršku, što im je mnogo značilo. Ukoliko proizvodnja bude tekla kako je planirano, nije isključena mogućnost proširenja kapaciteta.

Savo Bajić iz Mašića, kod Gradiške, šest godina se bavi plasteničkom proizvodnjom i do sada je uložio oko 35.000 KM. Posao, kaže on, ide dobro. Međutim, poteškoće postoje prilikom plasmana povrća.

– Uglavnom uzgajam paprike. Cijene su nepovoljne i kreću se i do 0,40 KM po kilogramu u veleprodaji, ali kupaca nema i to predstvalja najveći problem. Osim tri tone paprike iz plastenika, imam još osam tona koje sam uzgajio na otvorenom i nemam kome da prodam – kaže Bajić.

On je dodao da očekuje da ove godine dobije oko dvije hiljade KM podsticaja od resornog ministarstva, koje će uložiti za razvoj proizvodnje.

U Ministrastvu kažu da je u prošloj godini za plastenike i staklenike primljeno 268 zahtjeva za subvencije. Odobreno je 246 zahtjeva, odnosno 241 za plastenike i pet za staklenike. Isplaćeno je ukupno 600.000 KM na ime podsticaja. Udio subvencije je iznosio 40 odsto od visine ulaganja.

– Svake godine sve više je zahtjeva za podsticaje u plasteničkoj proizvodnji. Dok je u 2007. i 2008. godini udio sufinansiranja iznosio 25 odsto, u 2009. i 2010. godini procenat je povećan na 40 odsto, što je naišlo na dobar prijem kod poljoprivrednika – naveo je Bojan Kecman, portparol Ministarstva, uz napomenu da su sredstva za podsticaj plasteničke proizvodnje planirana i u ovoj godini, a iznos će zavisiti od broja zahtjeva.

Izvor Agencije