BANJALUKA – Banjalučki Viši privredni sud nakon maratonskog devetogodišnjeg spora donio je presudu kojom se Fond PIO obavezuje da zbog jednosmjernog raskida ugovora o isplati penzija posredstvom Poštanske štedionice ovoj firmi plati 3,7 miliona KM.

Ovom presudom Viši privredni sud naložio je Fondu PIO da isplati 1,86 miliona KM na ime jednogodišnje provizije koja sa zateznom kamatom iznosi preko 3,7 miliona KM.

Donesena presuda u suštini predstavlja potvrdu februarske presude Osnovnog suda, na koju je Fond PIO uložio žalbu.

Iz Fonda PIO istakli su da su odmah po izricanju presude uložili vanredni pravni lijek i zahtjev za reviziju kod Vrhovnog suda.

"Ovakva presuda donosi nesagledive posljedice za Fond PIO, budući da se radi o ogromnim sredstvima koja su namijenjena isplati penzija", istakli su u Fondu PIO i dodali da ovaj fond ionako radi u otežanim ekonomskim uslovima ulažući napor da zadrži redovnost isplate penzija.

Iz Fonda PIO dodali su da bi presuda značila udar na finansijsku stabilnost i normalno poslovanje ovog fonda, te ugrožava interes 224.000 njihovih korisnika i najavili da će iskoristiti sva pravna sredstva da zadrže svoju likvidnost i očuvaju interese svojih korisnika.

Nije fer da sadašnje rukovodstvo Fonda PIO i trenutna generacija penzionera plaćaju ceh spora iz 2001. godine, rekli su u Fondu PIO.

Rade Raklju, predsjednik Udruženja penzionera RS, kaže da je sudska presuda za njih neprihvatljiva.

"Sud u ovom slučaju nije vodio brigu o penzionerima, a odluka je izlobirana od strane onih u čijem je interesu da Poštanska štedionica nastavi s radom", rekao je Rakulj.

On je podsjetio da je ugovr 2001. sa Poštanskom štedionicom raskinut zato što ona nije izvršavala sve usluge koje su je ugovrom o isplati penzija na to obavezivale, ta da oni koji nisu zadovoljni imaju pravo da raskidaju takve ugovore.

Božana Šljivar, portparol Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, rekla je da u ovom ministarstvu nije praksa da komentarišu sudske odluke dodajući da je ovo specifičan spor, jer se vodi između dvije državne firme.

Juče nismo uspjeli da kontaktiramo Radeta Kalabića, vršioca dužnosti direktora u Poštanskoj štedionici, koji je ranije, komentarišući tok ovog sudskog procesa, rekao da je sve moglo da prođe bez suđenja i bez štete za Fond PIO da je bilo samo malo više razumijevanja kod tadašnjeg rukovodstva Fonda PIO.

"Da su oni tada pustili da prođe otkazni rok predviđen za raskidanje ovog ugovora, Poštanska štedionica ne bi imala osnova za tužbu", rekao je ranije Kalabić i dodao da su prekidom poslova ispalte penzija izgubili 85 odsto svojih poslova koje su do tada obavljali.

Nesporazumi na relaciji Fond PIO – Poštanska štedionica, koja je u postupku likvidacije, počeli su u septembru 2001. godine, kada je odlukom tadašnjeg rukovodstva Fonda PIO jednostrano raskinut ugovor o isplati penzija posredstvom Poštanske štedionice.

Izvor Agencije