BANJALUKA – Donošenje hrane na kućnu adresu iz omiljenog restorana, zbrinjavanje djece, razmjena poklon-kartica za novac ili izrada naočara za svačiji džep, četiri su zanimljive franšize koje u svijetu dobro zarađuju. Iako franšizno poslovanje u svijetu predstavlja pokretačku snagu prodaje proizvoda i usluga na tržištu u Republici Srpskoj i BiH ovaj vid poslovanja je tek u povoju.

U Privrednoj komori RS kažu da je na tržištu RS i BiH franšizno poslovanje prisutno u manjoj mjeri u trgovini kao što su beneton, la kosta, mango, koka-kola i druge, te u oblasti finansijskih uslugama, poput Vestern juniona i Master karda, dok prometa franšiznih usluga gotovo da i nema.

– Koristeći se iskustvima zemalja u okruženju, te pravilnim postavljanjem misije, cilja i aktivnosti razvoja franšiznog koncepta kod nas, ovaj model poslovanja trebalo bi da postane više prisutan, posebno zbog mogućnosti ulaska stranog kapitala, zapošljavanja većeg broja radnika, ali i izlaska na tržište Evropske unije, pa i na svjetsko tržište u cjelini – rekao je portparol PKRS, Vladimir Blagojević.

On je istakao da franšizne poslove prati smanjeni tržišni i finansijski rizik, jer već stečeni ugled i razvijeni marketing preduzeća koja iza njih stoje, uz relativno niska individualna ulaganja, olakšavaju njihov tržišni prodor. U trgovini "Mango" u Banjoj Luci koja je korisnik franšize ovog poznatog španskog brenda kažu da je najvažnije držati se pravila koja propisuje davalac franšize.

– Koncept franžize u našem slučaju podrazumijeva da je sve izdefinisano za predstojeću sezonu od cijena, načina plaćanja, perioda akcijskih sniženja, do izgleda unutrašnjosti radnje i izloga – pojasnila je Tatjana Šajić, menadžera u ovoj trgovini.

Ona je dodala da dio sredstava za potrebe marketinga obezbjeđuje davalac franšize, a dio primalac, te da se na taj način finansiraju reklamne kampanje.

Ekonomski stručnjaci mišljenja su da je razlog zbog kojeg franšizno poslovanje nije razvijeno kod nas nedostatak novca za kupovinu franšize, kao i nepovjerenje svjetskih poznath brendova prema našem tržištu.

– Franšiza je u stvari jedan koncept standarda po kojima se proizvode određeni brendovi ili nude određene usluge. Tipičan primjer je "McDonalds", koji nema nijednog svog restorana nego daje licencu restoranima širom svijeta da proizvode njegov brend – rekao je ekonomista Zoran Pavlović.

On je dodao da primalac franšize mora biti kvalifikovan da ispuni standarde koje utvrdi davalac franšize, što domaća preduzeća nisu u stanju da zadovolje, te je to jedan od bitnih razloga zbog kojeg ovaj oblik poslovanja kod nas još uvijek nije dovoljno razvijen.

Izvor Fokus