BANJALUKA – Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH najavila je prinudnu pljenidbu opreme banjalučke fabrike sokova “Fruktona” ukoliko to preduzeće ne izmiri dug za neplaćeni PDV i akcize u iznosu od 1,4 miliona KM.

UIO je već blokirala račune "Fruktone", koja je 22. aprila ostala i bez licence za punjenje poznatog osvježavajućeg pića pepsi nakon čega je, početkom maja, zaustavila proizvodne pogone.

Preduzeću su, takođe, zbog neizmirenih dugova isključeni struja, voda i telefoni, dok je većinski vlasnik Nedeljko Popović u pismu Sindikatu najavio odlazak fabrike u stečaj. To je izazvalo ogorčenje oko 90 radnika "Fruktone", koji su prošle sedmice stupili u generalni štrajk, tražeći isplatu sedam zaostalih plata i povezivanje radnog staža od 1999. godine.

U rješavanje problema "Fruktone" juče se uključio i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Radivoje Bratić, koji je o tome razgovarao s članom Upravnog odbora preduzeća Žarkom Mikićem. Iz Ministarstva je saopšteno da je najveći problem "Fruktone" to što u preduzeću nema ni direktora preduzeća ni predsjednika Upravnog odbora, a time ni odgovarajuće osobe za razgovor o problemima.

"Ipak, biće preduzeti napori da preduzeće zadrži licencu za proizvodnju pepsija", navode u resornom ministarstvu.

Ljubo Krečar, predsjednik Sindikalne organizacije "Fruktone", izrazio je razočaranje ishodom sastanka u resornom ministarstvu, upozoravajući da će radnici, u slučaju da se odmah ne počnu rješavati problemi, krajem ove sedmice organizovati protestnu šetnju do zgrade Vlade RS.

"Pozivamo i kontrolne organe da uđu u preduzeće, jer se dešavaju mnoge čudne radnje. Jedan od primjera je da pojedine osobe koje nisu zaposlene u ‘Fruktoni’ voze naše automobile kao da su njihovi privatni", istakao je Krečar.

Mikić je rekao da će Popović sljedeće sedmice doći u Banjaluku kako bi pokušao naći izlaz iz postojeće teške situacije. On je ukazao da "Fruktona" trenutno posjeduje repromaterijal od kojeg bi uz manja ulaganja mogla proizvesti 200.000 litara pepsija, ali da prepreku za ponovno pokretanje proizvodnje predstavlja blokada žiro računa.

"Svakome bi, valjda, trebalo da bude u interesu da fabrika produži licencu s kompanijom "Pepsi" i oživi proizvodnju", ističe Mikić.

Izvor Nezavisne novine