BERLIN – Ruski „Gasprom“ je zaprijetio da će potpuno prekinuti isporuku gasa Evropi, ako EU pokuša da spriječe „Turski tok“, kao što je to učinila sa „Južnim tokom“.

„To ćemo učiniti ako nas na to prisile“, poručuje direktor „Gasproma“ Aleksej Miler.

On upozorava da EU jednostrano pokušava da prebaci sve rizike na snabdjevača gasom, što stvara velike teškoće „Gaspromu“.

„Evropa mora dati jasan i kategorički odgovor: treba li joj ova resursna baza ili ne“, poručuje Miler.

Ovo je prvi put sa ruski gasni gigant otvoreno najavljuje, eventualni, totalni prekid isporuke gasa.

Prema riječima stručnjaka, ranije su ruske vlasti i rukovodstvo „Gasproma“ isticali da nikada neće „povrijediti“ ugovorne obveze prema evropskim klijentima.

U Evropi se pojavila koalicija zemalja koje podržavaju „Turski tok“. Među njima nema Bugarske, koja je ranije, pod pritiskom Evropske komisije, odustala od izgradnje gasovoda.

Kako navodi ruski poslovni list „RBC Dejli“, Dmitrij Baranov, stručnjak iz oblasti energenata, smatra da je jedan od razloga oštrih izjava iz „Gasproma“ – stvaranje evropskog energetskog saveza.

Evropski potrošači dogovarali su se do sada sa dobavljačima pojedinačno, a uslovi poslovnih ugovora bili su strogo povjerljivi.

„Ako Evropska komisija želi da uspostavi jedinstvenu uvoznu cijenu gasa, to neće biti najniža cijena po kojoj mi opskrbljujemo Evropu“, navodi Baranov.

Do 2019. godine „Gasprom“ planira da prekine tranzit gasa preko Ukrajine.

Da bi to učinio, planirana je prvo izgradnja „Južnog toka“, koji je pod pritiskom Brisela propao, a sada je u planu „Turski tok“.

EU je prethodno pokrenula istragu protiv ruskog energetskog giganta „Gasproma“ zbog kršenja pravila o konkurentnosti.

Evropski komesar za konkurentnost Margrete Vestager rekla je da bi ponašanje „Gasproma“ u članicama EU u centralnoj i istočnoj Evropi, gdje ponekad skoro potpuno kontroliše gasno tržište, može prerasti u zloupotrebu dominantnog položaja.

Ona je naglasila da je pokrenuta istraga o prodajnoj politici „Gasproma“ širom istočnog dijela EU, od Estonije na sjeveru do Bugarske na jugu.

Pritužbe su usmjerene na tri glavna pitanja – sprečavanje prekograničnog protoka gasa ka drugim članicama EU, nefer naplata po većim cijenama i zahtijevanje zadržavanja kontrole nad gasovodima u zamjenu za gas.

Istraga je pokrenuta u vrijeme kada je EU već uvela više ekonomskih i političkih sankcija Rusiji.

„Gasprom“ ima 12 sedmica da odgovori na optužbe EU.

Zvanični Kremlj se nada u postizanje kompromisnog rešenja povodom optužbi EU da je Gasprom zloupotrebio dominantnu poziciju na evropskom tržištu.

Iz Kremlja dodaju da će Rusija i Gasprom braniti sopstvene interese.

"Očekujemo da će kopromis biti postignut. Nadamo se apsolutno nepristrasnom stavu prema kompaniji Gasprom", izjavio je portparol Kremlja, Dmitrij Peskov na konferenciji za novinare u Moskvi, a prenosi agencija Rojters.

"Svakako da će Gasprom braniti svoje interese i da će država, kao većinski akcionar u kompaniji, takođe braniti interese Gasproma", poručio je Peskov.

Antimonopolske vlasti Evropske unije optužile su juče Gasprom za zloupotrebu dominantne pozicije u Poljskoj, Nemačkoj i šest zemalja istočne Evrope.

Evropska komisija je, posle dvogodišnje istrage, zaključila da je ruska državna gasna kompanija, ključni snabdevač Evrope energentima, "kčila prekograničnu konkurentnost u regionu i naplaćivala previsoke cene za svoje proizvode".

Tim povodom se oglasio i Gasprom ocenivši neosnovanim optužbe Evropske komisije.

U izveštaju Evropske komisije obuhvaćena je samo jedna etapa sprovedene antimonopolske istrage i ne podrazumeva da je Gasprom kriv za bilo kakvo kršenje antimonoposlkih zakona EU, navedeno je u saopštenju kompanije, koja ističe da se strogo pridržava svih normi međunarodnog prava i zakonodavstva zemalja u kojima posluje. (Agencije)