LONDON- I dok se uveliko priča o nezastupljenosti žena u tzv. STEM oblastima- nauka, tehnologija, inžinjerstvo i matamatika, malo ko je obraćao pažnju na žene u ekonomiju. Međutim, tu je stanje takođe veoma teško. Naime, u SAD postotak žena na vodećim akademskim položajima je negdje oko 13%, dok u Velikoj Britaniji taj prosjek nešto bolji i iznosi 15,5 odsto.

Ipak, sve je potaknula priča o nedavnoj dodjeli Nobelove nagrade iz oblasti ekonomije, kada je Ričard Taler dobio nagradu. Naime, jedina žena koja je dobila Nobelovu nagradu iz ekonomije u istoriji Nobelove nagrade bila je Amerikanka Elinor Ostrom, 2009. godine. U ovogodišnjem užem izboru za Nobelovu nagrade nije bilo nijedne žene.

Viktorija Bateman, sa Univerziteta Kembridž kaže da se ovaj jaz između žena i muškaraca u ekonomiji ne može jednostavno objasniti:

“Naime, mislim da je zapravo potpuno pogrešan način na koji se razmišlja o ovom problemu. I dok mnogi vjeruju da tu ne postoje predrasude, ja sam uvjerena da se dugo ‘zataškava’ ovaj problem u ekonomskoj zajednici. Naime, postoje oni koji tvrde da diskriminacija jednostavno ne postoji, već da se žene u daleko manjem broju odlučuju za ekonomiju. Međutim, činjenica je da ovdje imamo problem”, kaže Bateman.

Zaprvo, sve veći broj istraživanja na ovu temu potvrđuje da postoje određene predrasude, bez obzira da su otvorene ili podsvjesne. To definitivno doprinosi manjem broju žena u ekonomiji.

Istraživanje koje je objavio Univerzitet Kalifornija je početkom godine ustalasalo američku javnost. Naime, Elis Vu koja je sprovela ovo istraživanje kaže da je analizirala više od milion postova na veb stranici “EconJobRumors.com”, koja je jedan vid onlajn foruma gdje ekonimisti diskutuju o konkursima i kandidatima.

I baš kao mnoga mjesta na internetu, ove diskusije nisu posebno prijatne, niti politički korektne. Naime, Vu je otkrila da kada se raspravlja o ženskom kandidatu, onda se koristi daleko drugačiji rječnik nego kada se ocjenjuje muški kandidat. Mnogi od tih izraza su krajnje uvredljivi. Naime, dosta se diskutuje o njihovom fizičkom izgledu, a daleko manje od njihovim intelektualnim vještinama i sposobnostima.

Inače, ovo istraživanje izazvalo pravu debatu u ekonomskoj zajednici, jer ekonimisti tvrde da postovi na ovom forumu nisu nužno ogledalo njihovog stava. Profesorka Sara Smit, koja se nalazi na čelu Kraljevskog ekonomskog društva i koja je jedan od rijetkih žena na visokom akademskom položaju u svijetu ekonomije oslanja se na drugo istraživanje koje je sproveo Univerzitet Harvard.

Naime, prema ovom istraživanju, ako ekonomista i ekonomistkinja zajedno urade naučni rad, njemu će se to daleko više cijeniti nego ženi. Prema ovom istraživanju, ako je žena saradnica na naučnom radu, to njene sposobnosti povećava za svega 2%, dok muškarac za saradnju na naučnom radu dobija čak 8%. Zanimljivo, ovaj jaz nestaje ako dvije žene sarađuju na naučnom radu, što i sasvim dovoljno govori o statusu žene u ekonomiji. (BBC Capital)