BOSTON- “General Electric” (GE) planira da ukine 12.000 radnih mjesta, ili 18% cjelokupne radne snage širom svijet.

Iz američke industrijske grupe kažu da je riječ o “bolnom, ali neophodnom” potezu, koji će im donijeti uštedu od milijardu dolara, koje trebaju da kompenzuju smanjenu potražnju za elektranama na fosilno gorivo.

GE planira da u Velikoj Britaniji smanji broj radnika za 1.100, uglavnom u Stafordu i Ragbiju.

U ostatku svijeta, najviše će biti pogođene Švajcarska, gdje će otpustiti trećinu radnika, a u Njemačkoj šestinu.

Smanjenje broja radnika je dio restrukturiranja Džona Flanerija, novog GE šefa koji je na ovoj poziciji zamijenio Džefa Imelta.

‘Tradicionalna tržišta, koja se uglavnom oslanjaju na gas i ugalj, bilježe značajan pad, a to se mora kompenzovati na neki način”, stoji u saopštenju GE.

U oktobru mjesecu, GE je smanjio prognoze nakon što je zabilježio pad od 5% u trećem kvartalu, a sve zbog loše potražnje u energetskom sektoru.

Inače, ‘GE Power” je najveći industrijski gigant, koji zapošljava više od 55.000 ljudi širom svijeta. Uglavnom se bave proizvodnjom turbina, generatora i industrijske opreme.

Njemački sindikat je najavio da će se boriti zbog smanjenja radnika, te da će boriti da sačuvaju sva radna mjesta.

Klaus Stajn, predstavnik sindikata “IG Metall” u GE pogonu u Manhajmu izjavio je da otkazi nisu ni “strateški niti ekonomski opravdani”, te da će kompaniji donijeti samo kratkoročni profit.

Rasel Stouks, predsjednik uprave GE Power, pokušao je da opravda odluku;

“Ova odluka je bolna, ali neophodna, kako bi odgovorili na promjene na energetskom tržištu, koje bilježi padove, kako u obimu, tako i uslugama”, rekao je Stouks.

“Ovaj plan će nas učiniti jačim, ali manje kompleksnim, i nadam se da ćemo uspjeti za odgovorimo na zahtjeve naših klijenata i investitora”, rekao je Stouks.

Mark Elborn, koji se nalazi na čelu britanskog ogranka GE, izjavio je da će kompanija ostati posvećena Velikoj Britaniji, te da će i dalje ostati među pet najvećih industrijskih kompanija u Velikoj Britaniji. (BBC Capital)