BANJALUKA – Grčka kriza i pad indeksa na svjetskim berzama sigurno će uticati na brzinu oporavka tržišta kapitala u BiH, tako što će odgoditi dolazak stranih investitora i svježeg novca, smatraju brokeri.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja berzanskih posrednika RS Branko Kecman kaže da je činjenica da problemi u Grčkoj, kao najrazvijenijoj zemlji regiona južne i jugoistočne Evrope, odgađaju povratak stranih investitora u region, a time i u RS.

– Pad vrijednosti evra uvećava iznos spoljnog duga nominovanog u dolarima, što će imati za posljedicu dodatni pritisak na entitetske budžete. Eventualno proširenje krize na Portugaliju, Irsku i Španiju vjerovatno bi dodatno poljuljalo čitav region, dok bi problem sa Italijom imao najveće posljedice, jer su italijanske banke značajno prisutne u RS – kazao je Kecman.

Direktor Bobar brokera Mladenka Petković kaže da dužnička kriza u Grčkoj može da utiče na investitore koji reaguju na nastalu situaciju, te se ne izlažu riziku dugoročnog ulaganja.

– Realna slika naših tržišta je jako loša, jer je likvidnost naših berzi mala, promet je na nezavidno niskom nivou, tako da se pad cijena akcija ne može direktno povezati sa dešavanjima u okruženju – rekla je Petkovićeva i dodala da će grčka dužnička kriza i dešavanja na evropskim berzama samo odgoditi dolazak svježeg kapitala i u region.

Pomoćnik direktora Banjalučke berze Darko Lakić rekao je da je u prva tri mjeseca 2010. godine na Banjalučkoj berzi primjetno zaustavljanje negativnog trenda iz prethodnog perioda.

– U prosjeku preduzeća su nešto bolje poslovala nego u prva tri mjeseca 2009. godine – kazao je Lakić.

Izvršni direktor Sarajevske berze Almir Mirica je istakao da su na Sarajevskoj berzi trenutno indeksi u padu, ali da je teško reći da li je grčka kriza imala uticaja na to.

Na Njujorškoj berzi vrijednost indeksa u petak je naglo opala, što je podsjetilo na najcrnje dane sa početka globalne ekonomske krize iz 2008. godine. Zbog bojazni da bi dužnički problemi Grčke mogli da se preliju i na druge zemlje i da zaustave globalni ekonomski oporavak, industrijski indeks Dau Džons u jednom trenutku je naglo pao za gotovo hiljadu poena, da bi se zatim oporavio na minus od 505 poena.

U petak je nastavljeno i slabljenje jedinstvene evropske valute u odnosu na američki dolar, što je i dalje posljedica neizvjesnosti oko konačnog rješenja "grčkog pitanja" kako se bliži datum dospijeća grčkog duga.

Njemačka odobrila pomoć

Njemački poslanici usvojili su u petak hitan paket pomoći od 22,4 milijarde evra za Grčku, uprkos snažnom protivljenju javnosti.

Neredi na ulicama Grčke nastavljeni su i u petak, a policija je u četvrtak uveče suzavcem rastjerala grupu od oko 150 demonstranata ispred zgrade grčkog parlamenta, gdje su poslanici usvojili 30 milijardi dolara vrijedan Prijedlog zakona o mjerama štednje, prenijele su agencije. Tokom nereda prethodnih dana oštećena je zgrada Ambasade BiH u Atini.

Izvor Glas Srpske