TREBINJE – Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da će ubuduće preduzeće Hidroelektrana "Dabar" poslovati kao jednočlano društvo čiji su stoodstotni vlasnik Hidrolektrane na Trebišnjici (HET).

Đokić je istakao da to ne znači da se ukida preduzeće HE "Dabar", već samo da se vrše organizacione promjene u vlasničkoj strukturi, navodeći da se 30 odsto udjela koji je imala Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) prenosi na HET.

Na sastanku sa rukovodstvom ERS-a, HET-a i HE "Dabar", održanom u Trebinju, Đokić je najavio da će ove godine biti intenzivirane aktivnosti na izradi novog zakona o električnoj energiji, kojim će se, kako je rekao, ići na određene neophodne organizacione promjene u sistemu ERS.

"Te organizacione promjene treba da učine još efikasnijom ERS i da je dovedu na nivo standarda koje imaju druge elektroprivrede, posebno u dijelu realizacije određene energetske politike koja proizilazi iz direktiva energetske zajednice Evrope", rekao je Đokić.

On je istakao da se ERS ne smije posmatrati kao ustanova, institucija ili sistem u sistemu socijalnih službi Republike Srpske, naglašavajući da će Vlada Republike Srpske u narednom periodu pripremati odluke, kojima će sistem biti u stanju da subvencioniše troškove električne energije za najugroženije kategorije građana, ali da se istovremeno i krajnje ekonomično ponaša na tržištu tamo gdje se prodaje struja.

Đokić je podsjetio da je ERS u odnosu na 2004. godinu prešla iz faze hroničnog gubitaša u fazu preduzeća koje posluje uspješno, te poručio da je cilj da finansijski rezultat u narednim godinama bude još bolji.

"Radićemo na tome da kao Vlada podržimo sve aktivnosti koje nas vode ka tome da imamo jaču, organizovaniju i razvojno spremniju elektroprivredu, odnosno onu elektroprivredu koja mora da bude snažan nosilac aktivnosti izgradnje mnogih energetskih objekata kako na području Hercegovine tako i na drugim područjima u Republici Srpskoj", rekao je Đokić.

On je dodao da se trenutno takve aktivnosti i sprovode u okviru ERS, podsjećajući da su među njima HE "Dabar", izgradnja novog bloka u okviru Hidroelektrane "Bočac", kao i buduća gradnja elektrane na rijeci Bosni.

"Vlada je spremna da pruzme taj težak teret nosioca politike razvoja zajedno sa ERS-om i njenim proizvodnim i distributivnim preduzećima", rekao je Đokić.

Milekićeva je upoznala ministra Đokića o realizaciji planova ERS-a u svrhu donošenja novog zakona o električnoj energiji, kojim mora biti sačuvan položaj ovog preduzeća kao osnovnog nosioca razvoja energetskog sektora u uslovima otvorenog tržišta u BiH i regionu.

"Upoznali smo ministra i o odluci koju je odobrila Vlada Srpske da matično preduzeće ustupi svoj osnivački ulog HET-u i da HE 'Dabar' ubuduće posluje kao jednočlano društvo kome će HET biti jedini vlasnik", rekla je Milekićeva.

Direktor HET-a Gordan Mišeljić predstavio je Đokiću buduće planove za izgradnju HE "Dabar", te HE "Plat", napominjući da su već započeti pregovori o drugoj fazi Hidroelektrane Dubrovnik.

Direktor Hidroelektrane "Dabar" Radivoje Bratić istakao je da je od velikog značaja podrška Vlade Srpske i resornog ministarstva za realizaciju započetih i budućih projekata.

On je rekao da je nakon završetka glavnog projekta HE "Dabar" najvažnije da se odlučno i intezivno krene u realizaciju ovog strateškog projekta.

Ministar Đokić je nakon razgovora sa rukovodstvom ERS-a, HET-a i HE "Dabar" razgovarao i sa gradonačelnikom Trebinja Slavkom Vučurevićem.

ERS: Ostajemo pri zahtjevu za veće cijene struje

Direktor Elektroprivrede Republike Srpske Branislava Milekić izjavila jeda ovo preduzeće ostaje pri svom zahtjevu za promjenu cijene električne energije.

Milekićeva je rekla da je ERS jako opterećena, prvenstveno povećanom naknadom za korištenje prirodnih resursa u svrhu punjenja Fonda solidarnosti, te drugim novim obavezama koje plaća na štetu svojih prihoda.

"Ovakvo stanje definitivno nije dugoročno održivo", istakla je Milekićeva nakon sastanka sa ministrom energetike, industrije i rudarstva Republike Srpske Petrom Đokićem.

Ona tvrdi da će, bez obzira na sve mjere racionalizacije koje provode zavisna preduzeća i Vlada Republike Srpske, elektroenergetski sistem imati određene štete od odluka Regulatorne komisije ukoliko ne bude ponovljen tarifni postupak i ne bude odlučeno onako kako je ranije predviđeno.

Milekićeva je dodala da je ERS za šest mjeseci ove godine u obavezi da uplati dodatnih 12 miliona KM na ime povećane naknade za korištenje prirodnih resursa koja se odnosi na kilovat-čas električne energije, a radi punjenja Fonda solidarnosti, ne računajući povećan doprinos na lična davanja.

"Jasno je da to nije sadržano u cijeni električne energije koju mi sada naplaćujemo od tarifnih potrošača u Republici Srpskoj, već ide na teret našeg poslovanja", rekla je Milekićeva i dodala da ERS u takvim uslovima neće moći da pozitivno posluje. (Agencije)