BANJALUKA – Inostrani investitori su u protekloj deceniji na tržištu kapitala RS ostavili kapital u iznosu od 215 miliona KM ne računajući brojne kastodi poslove, izjavio je juče Milan Božić, direktor Banjalučke berze.

On je na otvaranju Šeste međunarodne konferencije Banjalučke berze, obilježene desetogodišnjim jubilejom od osnivanja te institucije, pojasnio da je dobijena cifra razlika između ukupno uloženih i povučenih ino-sredstava u proteklom periodu.

Opovrgavajući uvriježeno mišljenje da su strani investitori dolazili na Banjalučku berzu radi kratkoročne zarade, Božić je rekao da su ino-ulagači, ipak, više učestvovali na strani kupovine, odnosno sa 39 odsto, a manje na strani prodaje, oko 30 odsto od ukupnog prometa.

"Ukupni ostvareni promet svim hartijama od vrijednosti u proteklih 10 godina dostigao je 2,3 milijarde KM", napomenuo je on.

Navodeći da je Banjalučka berza u svojoj istoriji svjedočila i usponima i padovima, Božić je istakao da aktuelna kretanja, ipak, ulijevaju optimizam u dalji razvoj.

"U proteklih godinu dana bilježi se rast berzanskog indeksa RS od 23 odsto, dok je broj transakcija povećan za 60 odsto. Investitori se polako vraćaju na berzu i upravo zato moramo brzo raditi na unapređenju korporativnog upravljanja i razvoja novih finansijskih instrumenata", naglasio je Božić.

Predstavljajući razvojne planove, naveo je tehnološko povezivanje berzanskih tržišta BiH i regiona, dalji razvoj tržišta novca kroz razmatranje mogućnosti emitovanja prvih blagajničkih zapisa banaka, te iniciranje osnivanja berzi poljoprivrednih proizvoda i električne energije.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija, koji je otvorio konferenciju, kazao je da je Banjalučka berza od osnivanja prošla sve ono što su prolazile i razvijene berze svijeta, od rasta do stagnacije i pada berzanskih indeksa.

On je istakao da su Vlada i javni sektor RS dali direktan doprinos razvoju berzanskog tržišta kroz više emisija obveznica unutrašnjeg duga u ukupnom iznosu od 488 miliona KM, zatim, opštinskih obveznica i najaktuelnijih trezorskih zapisa RS.

Tegeltija je naglasio i značaj uloge Investiciono-razvojne banke RS podršci likvidnosti kroz kupovinu mnogih hartija od vrijednosti, izražavajući očekivanje da će ta institucija u narednom periodu u saradnji s Penzijskim rezervnim fondom RS doprinijeti i podizanju svijesti o značaju korporativnog upravljanja.

Učesnici tematskog okruglog stola o tržištu dužničkih hartija od vrijednosti, kazali su da skorašnji rebalans budžeta RS otvara prostor za nove dužničke emisije, najavljujući nove aukcije trezorskih zapisa krajem drugog i početkom trećeg kvartala ove godine. Resorni zvaničnici RS i bankari pozvali su Centralnu banku BiH da zakonski dozvoli da se dio obaveznih rezervi banaka može držati i u kvalitetnim hartijama od vrijednosti javnog sektora.

Na jednodnevnoj konferencija, koja je okupila oko 250 ovlaštenih učesnika i zvaničnika sa tržišta kapitala BiH i regiona, raspravljalo se i o ulozi Penzijskog rezervnog fonda RS na berzanskom tržištu, finansiranju razvojnih projekata "Elektroprivrede RS", stanju i perspektivama razvoja korporativnog upravljanja, te pravcima razvoja investicionih fondova.

"Zlatna akcija" Novoj banci

Nova banka Banjaluka dobitnik je priznanja "Zlatna akcija" za dostignute standarde korporativog upravljanja u 2010, na osnovu rezultata istraživanja stručnog tima Banjalučke berze i Ekonomskog fakulteta Banjaluka.

Milan Radović, direktor Nove banke, primajući nagradu kazao je da su značaj korporativnog upravljanja prepoznali zbog širine vlasništva banke i potrebe da investitorima i klijentima pruže sve potrebne informacije.

Banjalučka berza je nagradu za najbolji korporativni portal dodijelila firmi "Fratello Trade" iz Banjaluke, dok su priznanja za najveći lanjski ukupni i redovni promet dobili brokersko odjeljenje Balkan investment banke, odnosno "Advantis broker".

Izvor Agencije