BANJALUKA – Analizom stanja u oblasti urbanizma i građenja, vidljivo je da se u oblasti proizvodnje strateških materijala, betona i asfalta, situacija u RS znatno poboljšala, tvrdi Dragan Mijović, glavni republički urbanističko-građevinski, ekološki i geodetski inspektor.

Od ukupno 413 kontrola u prvom polugodištu 2010. godine, u 137 slučajeva inspektori su utvrdili nepravilnosti, što je u poređenju s istim periodom prošle godine smanjenje neurednih kontrola za više od deset odsto.

Prema Mijovićevim riječima, osnovni cilj rada ove inspekcije jeste povećanje legalnosti i kvaliteta prostornog i urbanističkog planiranja, povećanje legalnosti, kvaliteta i sigurnosti građenja, sigurnosti korišćenja izgrađenih objekata, povećanje kvaliteta strateških i drugih građevinskih materijala, te poštovanje ekoloških standarda i standarda u oblasti geodetskih poslova.

Kontrolom u oblasti ispunjenosti uslova za rad, koja je prioritet rada inspekcije, u 2010. godini, utvrđeno je da je stanje znatno bolje, kako u pogledu zaposlenja lica sa VSS spremom tako i pogledu zaposlenja KV radnika građevinske struke.

– U prvih šest mjeseci ove godine inspektori su u 14 slučajeva zabranili obavljanje djelatnosti subjektima kontrole zbog neispunjavanja uslova za rad, propisanih licencom za građenje objekata, izradu tehničke i prostorno planske dokumentacije – kaže Mijović.

Težište rada republičke ekološke inspekcije, usmjereno je na kontrolu objekata i postrojenja koja moraju posjedovati ekološku dozvolu, novoizgrađenih objekata, koji ne mogu biti pušteni u rad bez prethodno pribavljene ekološke dozvole, odnosno kontrole zagađivača životne sredine i subjekata koji se bave upravljanjem otpadom i njihovih dozvola za upravljanje otpadom.

– Za prvih šest mjeseci, ekološki inspektori obavili su ukupno 146 kontrola, a nepravilnosti su utvrđene u 59 kontrola. Inspektori su u 54 slučaja naredili mjere otklanjanja nepravilnosti, a izdata su i četiri prekršajna naloga – tvrdi Mijović.

Kako su najčešći uzroci ugrožavanja životne sredine nelegalno i nestručno odlaganje i upravljanje otpada i emisije štetnih materija i gasova u vazduhu, Zakonom o zaštiti životne sredine, za lica koja se ne pridržavaju odredbi ovog zakona, predviđene su kazne u iznosu od hiljadu maraka do 10.000 maraka.

I u ovoj godini nastavljene su kontrole korišćenja i tehničkog osmatranja građevina, kao što su mostovi i tuneli.

– U pedesetak kontrola utvrđeno je da ovi objekti ne posjeduju dokumentaciju propisanu zakonom, jer se radi o objektima koji su izgrađeni u predratnom periodu – objasnio je Mijović.

Izvor Agencije