BANJALUKA – BiH treba da stvori stabilnu infrastrukturu kvaliteta, koja će domaćim privrednicima kroz primjenu savremenih propisa i međunarodnih standarda omogućiti lakši izlazak na tržište EU.

To je jedan od zaključaka seminara o temi "Standardizacija i akreditacija kao elementi infrastrukture kvaliteta", koji je juče u organizaciji Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS održan za oko 70 predstavnika ministarstava i organa uprave RS.

"Međunarodno priznata infrastruktura kvaliteta predstavlja preduslov održivog razvoja privrede, jačanja ekonomije zemlje, pa i ekonomije BiH sa svim njenim specifičnostima", rekao je Slobodan Puhalac, resorni ministar, u uvodnom otvaranju seminara.

Puhalac je naglasio da je konkurentnost domaćih preduzeća i njihovo integrisanje u sisteme globalne trgovine jedan od osnovnih uslova za uklanjanje tehničkih barijera trgovini.

Infrastruktura kvaliteta je ključni element unutrašnjeg uređenja tržišta i preduslov za zaštitu potrošača i zaštitu okoline putem osiguranja da se na domaćem tržištu mogu plasirati samo sigurni proizvodi i usluge, istaknuto je na seminaru.

Učesnici skupa istakli su važnost koordinacija aktivnosti i međusobne saradnje svih institucija u oblasti infrastrukture kvaliteta u RS i institucija u FBiH i BiH za dobro funkcionisanje infrastrukture kvaliteta.

Miloš Marković, zamjenik direktora Instituta za akreditaciju BiH, objasnio je da dokumenti koje izdaje ovaj institut i akreditovana tijela važe samo za unutrašnje tržište BiH, dodavši da je u okviru CEFTA u fazi potpisivanje bilateralnih sporazuma o priznavanju dokumenata koje izdaju akreditovana tijela.

On je dodao da je jedan od glavnih ciljeva ove institucije da dokumenti koje izdaje taj institut važe u cijelom svijetu i izjavio je da je u posljednjih šest godina u BiH akreditovano 19 ispitnih laboratorija, šest kalibracionih laboratorija, dva tijela za sertifikovanje proizvoda i 11 inspekcijskih tijela.

"Institut za standardizaciju BiH trenutno ispunjava 60 odsto preuzetih evropskih standarda, dok je minimum koji treba da ispoštujemo 80 odsto", rekao je Goran Tešanović, direktor tog državnog instituta.

Izvor Agencije