VAŠINGTON – Regija istočne Evrope i srednje Azije (ECA) očekuje spor oporavak od svjetske ekonomske krize u ovoj godini, a zemlje regije suočene s jakim fiskalnim pritiscima, odnosno manjkom budžetskih prihoda, treba da vode brigu o ciljanoj socijalnoj potrošnji na najpotrebitije i najranjivije grupe, kazali su zvaničnici Svjetske banke.

"Zemlje istočne Evrope i srednje Azije najteže su pogođene svjetskom ekonomskom krizom i vjerovatno će najsporije obnoviti privredni rast", rekao je Filip Le Huru, potpredsjednik Svjetske banke za regiju ECA.

Le Huru je rekao da je ekonomski rast regiona, koji je imao vrhunac s oko sedam odsto 2007, pao je na negativnih šest odsto u 2009.

"Ova godina će biti teška za regiju s prognozom rasta od oko tri odsto, što je za pola manje od ostalih zemalja u razvoju. Izgledi za period 2011 – 2013. su nešto malo bolji, jer se predviđa 3,4 odsto rasta. Rast nezaposlenosti gura domaćinstva u siromaštvo i dodatno otežava stanje za one koji su već siromašni", rekao je on.

Različitosti među 30 zemalja regije rezultiraju i različitim efektima krize na pojedine zemlje i njihove izglede za oporavak. Dvadeset zemalja regije iskusilo je pad bruto društvenog proizvoda (BDP) u 2009, a ukupni raspon BDP-a bio je od negativnih 18 odsto u Letoniji, do rasta od 9,3 odsto u Azerbejdžanu.

Svjetska banka je objavila da se regija ECA suočila s najvećim fiskalnim pritiscima u globalnoj ekonomskoj krizi među svjetskim regijama. Prosječni budžetski deficit popeo se na šest odsto BDP-a u ECA između 2008. i 2009, u poređenju s jednim procentom na Bliskom istoku, tri odsto u Latinskoj Americi i oko četiri odsto u zemljama u razvoju u Aziji i Africi.

"Učinak krize, kao i dugoročne demografske, ekonomske i političke silnice, traže politiku koja pruža jednaki pristup uslugama i uključivi rast", rekao je Le Huru, ističući kako je kriza učinila hitnom "reformu socijalne potrošnje".

Indermit Gil, glavni ekonomista Svjetske banke za regiju, upozorio je da ne treba očekivati skori povratak motora rasta od prije krize – brzog rasta izvoza, velikog priliva kapitala, visokih cijena robe, te snažne domaće potrošnje i stambene izgradnje.

Upozorio je da vlade zemalja regije ECA imaju bitno veću potrošnju od zemalja u razvoju u drugim regijama.

"Generalno, državna potrošnja u zemljama regije srednjih prihoda, kao što su Poljska, Rusija, Ukrajina i Turska, sada je veća od 40 odsto BDP-a, u odnosu sa 30 odsto u zemljama srednjih prihoda ostalih regija", kazao je Gil.

Naglasio je da zemlje regije u 2010. moraju ubrzati fiskalne reforme.

"Među prioritetima je reforma socijalne sigurnosti, promjena veličine školskih sistema, restrukturiranje finansiranja zdravstva, smanjenje energetskih subvencija, ulaganje u infrastrukturu, smanjenje programa podsticaja". Te bi reforme, prema njegovim riječima, trebalo da pomognu da se dođe do veće uključenosti u društvima, veće ekonomske konkurentnosti i na kraju, većeg prosperiteta.

Broj siromašnih porastao na 13 miliona

Svjetska banka navodi da je globalna ekonomska kriza u regiji istočne Evrope i srednje Azije poništila i rezultate suzbijanja siromaštva u protekloj deceniji, pa je broj onih ispod granice siromaštva narastao za 13 miliona, s posebno teško pogođenom Jermenijom, Gruzijom, Kirgistanom i Moldavijom.

Kao rezultat toga, trenutno 40 miliona ljudi živi s manje od 2,5 dolara na dan, a oko 160 miliona s manje od pet dolara na dan, ističe Svjetska banka.

Stopa nezaposlenosti narasla je u cijeloj regiji, najviše u zemljama srednjih prihoda.

Potop regiona

6% – ekonomski pad u 2009.

6% – budžetski deficit u BDP-u

40% – javna potrošnja

Izvor Business