BIJELJINA – Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je da su ekonomske reforme ključne za opstanak BiH, te se zauzeo da novi Savjet ministara počne „praviti tehničke probleme uvoznicima iz država koje to rade izvoznicima iz BiH“.

„Nova evropska inicijativa podrazumijeva bavljenje ekonomijom i ostavljanje po strani pitanja Ustava, prenosa nadležnosti i svega ostalog. Nova evropska inicijativa, dakle, teške teme ostavlja po strani, a ekonomske reforme posmatra kao ključni problem BiH“, izjavio je Mladen Ivanić. prilikom posjete Bijeljini.

On je podsjetio da institucije BiH nemaju prevelikih nadležnosti u dijelu koji se odnosi na tržište i subvencije, ali imaju velike nadležnosti kada je u pitanju necarinsko ograničenje uvoza. Ivanić je naglasio da se domaći proizvođači susreću sa ogromnim problemima, a nadležne institucije ne reaguju.

„Mislim da će novi Savjet ministara BiH morati uvesti sistem reciprociteta. Ako neko našim izvoznicima pravi tehničke probleme pri izvozu, onda i mi moramo uvoznicima iz tih zemalja napraviti tehnički problem prilikom uvoza njihovih proizvoda u BiH“.

Ivanić je istakao da je neodrživa praksa da jedni mogu izvoziti, a drugi ne mogu pod istim uslovima, naglašavajući neophodnost postojanja potpune ravnopravnosti u toj oblasti. On je naglasio da je to stvar političke odluke i da se „niko ne smije plašiti stranaca, već da se moraju štititi interesi domaćih proizvođača“.

Ivanić je izjavio da Bijeljina, kao drugi grad po veličini u RS i među šest gradova u BiH, ima vrlo pozitivnu percepciju u međunarodnim finansijskim institucijama, jer su realizovani krupni infrastrukturni projekti.

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić je nakon razgovora sa Mladenom Ivanićem izjavio da se u Bijeljini realizuju značajni objekti u oblasti infrastrukture, te da su međunarodne finansijske institucije te projekte ocijenili vrlo visokim ocjenama.

„Govorili smo o neophodnosti privrednog oporavka u ovoj regiji i u cijeloj BiH. Pri kraju je izgradnja kanalizacionog sistema i prečistača otpadnih voda i to je dobar primjer kako treba nastaviti dalje. Gasifikacija je u zastoju, ali ćemo i to riješiti uz saradnju sa Vladom RS. Toplifikacija je za nas prioritet u smislu iskorištenja energije geotermalne vode, kao i energija koja se dobija iz spaljivanja čvrstog otpada“.

Mićić je izjavio da privredni oporavak i nova radna mjesta predstavljaju prioritet ove regije, ali i Evropske unije u cjelini.

„Prioritetni zadaci u budućnosti su oporavak poljoprivrede nakon katastrofalnih poplava i zaštita ovog područja od nekih novih poplava. Nije to naša nadležnost, tako da od Vlade RS očekujemo da izgradi nasip pored Drine, te da rekonstruiše postojeće nasipe i očisti manje vodotoke. Da bi poljoprivreda, stočni fond i kompletni agrar ponovo bili oporavljeni, neophodna nam je pomoć, kako Savjeta ministara BiH, tako i Vlade RS i međunarodnih institucija“, izjavio je Mićić.

Đorđe Slavinjak, potpredsjednik Privrednog savjeta grada Bijeljina izjavio je da privrednici očekuju pozitivan poslovni ambijent, kako bi mogli biti interesantni i za strane investitore i za nova ulaganja.

On je naglasio da je u Semberiji likvidacija Bobar banke „proizvela lavinu negativnih dešavanja“.

„Plašimo se da će ova situacija izazvati negativan efekat koji će biti ravan negativnom efektu prošlogodišnjih poplava. Ugrožene su stotine i hiljade radnih mjesta. Nije više u pitanju samo Bobar banka i Kompanija „ Bobar“, već je kompletan privredni ambijent Semberije ugrožen“, izjavio je Đorđe Slavinjak.

On je naglasio da će se refleksije dešavanja sa Bobar bankom osjetiti na manjku prihoda u budžetu, po manjoj potrošnji, u sektoru prerađivačke industrije i brojnim drugim djelatnostima. (Capital.ba)