ZAGREB – Povjerioci Agrokora izglasali su nagodbu kojom se završava vanredna državna uprava, a koncern preuzimaju ruske, američke i domaće banke, vlasnici obveznica i dobavljači. Ivica Todorić sada i službeno više nije vlasnik Agrokora, no još se čeka Trgovački sud koji mora odobriti glasanje svih povjerioca o nagodbi.

Kako saznaje tportal, privremeno povjerilačko vijeće u utorak je jednoglasno prihvatilo nagodbu povjerilaca posrnulog koncerna Ivice Todorića. Nagodbu još mora blagosloviti Trgovački sud u Zagrebu, čime će se okončati proces vanredne uprave u Agrokoru.

‘Nagodbu smo radili zadnjih mjeseci, finalizirali detalje zadnjih sedmica, uskladili to s većinom povjerilaca koji su bitni za glaanje i usaglasili s pravnim timovima, tako da ne očekujem neke bitne probleme oko toga’, izjavio jevanredni povjerilac Fabris Peruško nakon sastanka s dobavljačima i vjerovnicima u Banskom dvorima na pitanje novinara očekuje li probleme sa sudom.

‘Ovaj proces je bio izrazito uspješan za Hrvatsku’, komentirao je premijer Andrej Plenković poslije završetka glasanja o nagodbi.

Predstavnica velikih dobavljača u Privremenom vjerovničkom vijeću Marica Vidaković je kazala kako ovo nije kraj, no kako je onaj najteži i najobimniji posao završen.

Iako je nagodba izglasana jednoglasno, nisu je svi podržali. Tako u Adris grupi kažu da uz sva njihova nastojanja i želju da se postigne nagodba, Adris ne može podržati nagodbu povjerilaca koja nije ni pravedna ni poštena.

‘Upitna je zakonitost cijelog postupka, a vrijeme će pokazati koliko je ovakva nagodba u hrvatskome nacionalnom interesu’, stoji u izjavi Adrisa.

Procijenjena vrijednost Agrokor grupe iznosi 21,2 milijarde kuna ili 2,8 milijardi eura, a ukupni dugovi nastali prije 10. travnja 2017. iznose 43 milijarde kuna ili 5,8 milijardi eura. Prema informacijama Jutarnjeg lista, ruski Sberbank i VTB banka imaće gotovo 47 posto vlasništva u novom Agrokoru, pri čemu Sberbank malo više od 39 posto, vlasnici obveznica držat će oko 25 posto, domaće banke do 12 posto, a dobavljači do četiri posto.

Nekoliko dodatnih postotaka imat će tvrtke koje su bile financijski kreditori Agrokora, a imale su dobre i priznate kolaterale, kao što su Franck, Saponia, Sokol Marić i Adris, i to do četiri posto. (tportal)