BANJALUKA – Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je sinoć da nivo javne potrošnje više ne može opterećivati privredu, što znači da neće biti više novog zapošljavanja.

Govoreći o prijedlogu ekonomske politike za 2015. godinu, Tegeltija je naveo da će se raditi na rasterećenju privrede s ciljem da se stvore sredstva koja će biti plasirana u novu proizvodu i investicije.

Tegeltija je rekao za RTRS da dostignuti nivo prava neće biti ugrožen, te da će se javna potrošnja smanjivati "kroz prirodni odliv radne snage u penziju", odlaskom radnika u druge sektore, analizom postojećih agencija.

On je istakao da će biti promijenjeni neki propisi koji će dati veći obim mogućnosti rada Poreske uprave, naglasivši da će mnoge uprave organizacije morati da rade još više.

Podsjećajući da predloženi budžetski okvir za narednu godinu iznosi 2,033 milijardi KM, Tegeltija je naveo da prihodovnu stranu karakteristiše tendencija rasta poreskih prihoda, te smanjenje neporeskih prihoda, neto zaduživanja i servisiranje duga.

Tegeltija je rekao da je rashodovna strana restriktivna, te da najveći dio čine lična primanja neznatno uvećana zbog korigovanja plata u javnom sektoru, dok su ostali izdaci na rashodovnoj strani značajno smanjeni.

On kaže da će prihodovna strana, koju čini nešto više od 1,5 milijardi KM, biti uvećana za finansiranje da bi se popunila razlika do punog budžetskog okvira, što će biti ostvareno kroz kratkoročna i dugoročna zaduživanja.

Tegeltija je istakao da je u Srpskoj trend da se više duga servisira, nego što vrši zaduživanje.

On je dodao da će se uštede postići na pozicijama grantova, otplata kredita i naknada.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da je u ekonomskoj politici Srpske za narednu godinu reindustrijalizacija jedna od glavnih mjera, čime će biti povećana zaposlenost.

On je naveo da će reindustrijalizacija podrazumijevati niz mjera – od zakonskih mjera, do više politika i strategija.

Đokić je za RTRS rekao da će se ići ka tome da se investitori ohrabre da ulažu u Srpsku, te da Srpska ima osnovni preduslov za to, a to je stabilnost institucija.

Prema njegovim riječima, najvažniji sektor u kojem će se Srpska dalje razvijati jeste energetski, te da će određeni projekti biti nastavljeni i u narednim godinama.

Đokić je naveo da bi Republika Srpska do 2029. godine u sektor energetike trebalo da investira oko 30 milijardi KM, dodajući da je Srpska i danas veliko investiciono područje u jugoistočnom dijelu Evrope.

Prema njegovim riječima, u ovom trenutku najveća investicija u oblasti energetike je izgradnja Termoelektrane Stanari, ukupne vrijednosti od 900 miliona KM.

Đokić je najavio i proširenje postojećih kopova uglja, kao i otvaranje novih, te nastavak na realizaciji infrastrukturnih projekata.

On je naglasio da će biti podržane i sve druge grane privrede, među kojima je i prerađivačka industrija.

Prema njegovim riječima, biće donesen i novi akcioni plan za zapošljavanje, dodajući da sada Srpska jedina u regionu ima trend smanjenja nezaposlenosti.

Đokić, koji je i odlazeći ministar rada i boračko-invalidske zaštite, istakao je da već duže vrijeme postoji i potreba donošenja novog zakona o radu, uz podsjećanje da socijalni partneri – poslovna zajednica i sindikat – o tome nisu postigli saglasnost.

On je naglasio da je Vlada Srpske predvidjela da će se u narednom periodu raditi na donošenju ovog zakona.

Đokić je naveo i da je u ovoj godini završen program stambenog zbrinjavanja 5.066 porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, dodajući da je preostalo da bude završen samo manji kontigent stambenih jedinica.

On je rekao da će se sa Boračkom organizacijom Republike Srpske razgovarati o tome kako da se stambeno riješe te kategorije stanovništva koje se nisu na vrijeme prijavile za za ovaj program. (Agencije)