VAŠINGTON – Kineska valuta juan, za koju je Vašington dugo tvrdio da je podložna manipulacijama, više nije potcijenjena, saopštio je Međunarodni monetarni fond (MMF).

„Smatramo da je značajna realna aprecijacija juana tokom prošle godine dovela kurs te valute na nivo koji više nije potcijenjen“, navodi MMF, a prenosi agencija Frans pres.

Vrijednost juana je godinama bila uzrok tenzija Kine i njenih trgovinskih partnera, na čelu sa Vašingtonom, koji su optuživali Peking da juan drži na vještački niskom nivou koji kineskim izvoznicima pruža nepravednu konkurentsku prednost, što je Peking negirao.

Kina drži juan u čvrstom stisku iz zabrinutosti da će nepredvidivi valutni tokovi naškoditi ekonomiji i ugroziti kontrolu države nad finansijama.

Peking, ipak, pokušava da osigura da juan igra veću ulogu u svjetskom finansijskom sistemu, recimo da učestvuje u korpi valuta koje čine MMF-ova specijalna prava vučenja.

„Apelujemo na kinesku vlast da radi na povećanju fleksibilnosti deviznog kursa, što je ključni faktor za veliku privredu kao što je kineska, koja želi da napreduje ka tržišnom određivanju cijena i brzoj integraciji u globalna finansijska tržišta“, naveo je MMF.

Zahvaljujući ogromnom trgovinskom suficitu, Kina ima najveće devizne rezerve u svijetu, koje su na kraju marta iznosile 3,73 biliona dolara.

Broj centara za međunarodnu trgovinu u juanima u svijetu, koji omogućavaju direktne transakcije tamošnjih nacionalnih valuta u kineski juan, porastao je za nešto više od dvije godine na 14.

Samo u Aziji je otvoreno šest centara, računajući Hong Kong i Makao, prenio je Kineski međunarodni radio.

U Singapuru je, prema podacima udruženja ASIFMA, dnevni promet u oblasti zamjene valuta u juan udvostručen, dostigavši vrijednost od oko 31 milijarde dolara.

Narodna banka Kine je prošle godine potpisala memorandume o razumijevanju i sporazume o korišćenju nacionalnih valuta sa centralnim bankama Velike Britanije, Njemačke, Luksemburga, Francuske i Južne Koreje, čime je ubrzan rast međunarodne upotrebe juana. (Agencije)